GS Ball to jedna z legend dzieciństwa wielu z nas; Złoto-Szary PokeBall, który nie chciał się otworzyć, według legend, skrywający niesamowitego i potężnego Pokémona. Czy kiedykolwiek poznamy jego tajemnicę?

Przez ponad 70 odcinków był on w posiadaniu Asha, który miał za zadanie, dostarczyć go do Kurta w Azalea Town w regionie Johto. Tam mieliśmy się dowiedzieć co skrywa tajemniczy GS Ball. Jednak jak wiecie (lub nie)nigdy się nie dowiedzieliśmy.

GS ball

Jaka jest jego historia w anime, mandze i grach? Jaki był jego cel i co tak naprawdę skrywał? Dowiecie się właśnie tutaj.

Anime

GS-Ball został odkryty przez Profesor Ivy na Archipelagu Wysp Pomarańczowych. Jednak nie wiedząc jak go otworzyć, poprosiła o pomoc Profesora Oaka. Trudnością był fakt, że GS Balla nie można było przesłać poprzez komputer, jak to bywa ze zwykłymi PokeBallami. Dlatego też Ash i spółka musieli odebrać go i wrócić.

Pod koniec drugiego sezonu, Oak daje Ashowi zadanie dostarczenia GS Balla do jego przyjaciela — Kurta w regionie Johto. Po dostarczeniu, Kurt zaczyna go badać jednak nawet on nie jest w stanie go otworzyć. Bohaterowie więc zostawiają GS Ball z Kurtem, aby ten na spokojnie mógł go badać a oni sami wyruszają w dalszą podróż.

tumblr_ln7ycqdLTo1qd87hlo1_500

W tym miejscu wątek GS-Balla się urywa. W anime nie wspomina się już nigdy o GSBallu .

Wielu fanów zadawało sobie pytanie: Ale dlaczego?! Co z GS-Ballem?! Odpowiedź na to pytanie pojawiła się po latach

Jeden z ludzi odpowiedzialnych za anime Pokémon z tamtych czasów, Masamitsu Hidaka podczas wywiadu w 2008, zapytano o GS Balla. Ten został wyraźnie zaskoczony ( prawdopodobnie spodziewał się że nikt o tym nie pamięta) i odpowiedział że kryje w sobie on stworka. Zapytany czy w środku znajdował się Celebii, na chwilę zamarł po czym odpowiedział “Tak”.

ufcod

Dopytany o szczegóły odpowiedział, że Scenarzyści planowali dla Celebiego dużą historię w anime, jednak ostatecznie postanowiono że Celebi stanie się gwiazdą filmu i pomysł trafił do kosza. Scenarzyści nie wiedzieli co począć z tak już zbudowaną historią i napięciem, postanowili poprostu go porzucić bez słowa wyjaśnienia, licząc że wszyscy o nim zapomną. Gdy spytano go czy GS Ball kiedykolwiek znowu się pojawi, odpowiedział że sprawa GS Balla jest zamknięta.

Gry

W grach (a dokładnie grze, bo GS Ball występuje tylko w wersji Pokémon Crystal, a dostępny legalnie był tylko dla Japończyków) był przedmiotem eventowym, który pozwalał nam na złapanie Celebiego w Ilex Forest.

Aby go dostać trzeba było się trochę nakombinować:

  • Najpierw trzeba było użyć Pokémon Mobile System GB – specjalnego systemu zaimplementowanego w japońskim Pokémon Crystal, który łączył GameBoy’a z “siecią” za pomocą specjalnego, telefonicznego Cartridge’a który podpinał konsolę do połączenia telefonicznego.
  • Dalej, trzeba było się udać do Pokémon Comunication Center w Goldenrod City i odebrać GS Balla.
  • Następnie, musieliśmy oddać GS Balla Kurtowi, który analizował go całą dobę.
  • Po odebraniu go z powrotem, należało pójść do Ilex Forst i umieścić go w ołtarzyku. Wtedy pojawiał się Celebii na 30 poziomie.

Co ciekawe, znaleziono skrypty odpowiedzialne za odebranie GS Balla w Europejskiej i Amerykańskiej wersji Crystala, event ten odbywał się jednak w zwykłym Centrum Pokémon w Goldenrod. Istnieją więc domysły, że planowano dystrybucję tego Balla poza Japonią. ( ciekawskich zapraszamy na sam koniec artykułu)

Celebi_ShrineJak już wspomniałem wcześniej, GS Ball był rozprowadzany tylko w Japonii ale to nie znaczy że reszta świata została pozbawiona możliwości zdobycia go, bowiem istniały sposoby na pozyskanie GS Balla.

Oczywiście, nie był one do końca legalne i polegały głównie na używaniu kodów lub Glitchowaniu co wiązało się z ryzykiem uszkodzenia save’a. Jednym z najbardziej znanych Glitchy jest wariacja Celebi Egg Glitcha zmodyfikowana tak, aby zglitchowany Pokémon trzymał GS Balla.

Co ciekawe, GS Ball można było znaleźć już w Koreańskich i Amerykańskich grach Gold i Silver gdzie krył się pod nazwą Teru-sama. Był to Dummy Item (tzw. item, który miał mieć jakiś cel w grze lecz ostatecznie odrzucono pomysł i zostawiono go, zmieniając go na nie do zdobycia, kompletnie bezużyteczny przedmiot) a jego ID odpowiadało ID GS Balla z gier Crystal i Stadium 2.

Jak już o Stadium 2 mowa, nie udało mi się znaleźć informacji jakoby omawiany Ball miał faktyczne zastosowanie w tym tytule. Jeśli miałbym zgadywać to – biorąc pod uwagę fakt że Stadium 2 również łączyło się z “siecią” za pomocą Pokémon Mobile System GB – jego jedną funkcją była możliwość przesłania go do Crystala (wszystkie gry drugiej generacji mogły połączyć się ze Stadium 2) na podobnej zasadzie jak można przesłać jajko Manaphy’ego z gier Ranger do gier IV generacji.

Druga opcja, ta gorsza, to ta że tak jak w przypadku Gold i Silver na zachodzie czy Korei, GS Ball został w grze jako Dummy Item.

Manga

PMS_GS_BallGS Ball został stworzony przez Masked Mana, aby schwytać Celebiego. Był on wykonany z piór Ho-Oh’a i Lugii, bowiem według legend,  tylko one potrafiły ujarzmić moc Celebiego i chronić przed skutkami podróży w czasie jego trenera.

Mimo że plan się powiódł, Gold i jego Pibu (Pichu) zniszczyli GS Ball i uwolnili Celebiego.

Podsumowanie

Dowiadując się więcej na temat historii tego specjalnego Balla nie mogłem uwierzyć jak wielką szansę zaprzepaścili ludzie odpowiedzialni za anime. Nie ma żadnego logicznego powodu dla którego Celebi nie mógł się pojawić zarówno w anime i filmie. Lugia wystąpiła i w filmie i w Anime,  tak samo Mewtwo, Deoxys i wiele innych legendarnych stworków. Niekiedy nawet ich występy czy historie z poszczególnych mediów sobie przeczyły ale czy ktoś kręcił nosem? Nie.

Coż, oto smutna historia tego specjalnego PokeBalla, który rozpalał nasze dziecięce a ostatecznie nigdy nie miał szansy zrealizować swojego pełnego potencjału…

Jeśli macie pytania dotyczące świata Pokémonów,  szukacie odpowiedzi na niewyjaśnione zagadki lub chcecie dowiedzieć się więcej o tym niesamowitym świecie, wasze propozycje zostawiajcie w komentarzach. Najciekawsze z nich zostaną omówione.

Dodatkowo…

W czeluściach internetu udało się znaleźć zmodyfikowany rom Pokémon Crystal, który daje możliwość złapania Celebiego legalnie poprzez w/w event z GS Ballem. Wystarczy wejść do PokeCentrum w Goldenrod aby otrzymać GS Balla, tak jak opisano wyżej. Gra jest w pełni po angielsku 🙂

Do pobrania na Naszym forum (dostęp do pobieralni mają tylko zalogowani użytkownicy!)
KLIK!

1 KOMENTARZ

  1. Siemanko.
    Odswiezam konsole retro GTA sp. Gram w wersje Cristal. mam ok 80 pokemon ów z czego cześć przerzuciłem kablem z 2 gba żeby się szybciej trenowaly. Mam Mewtwo , Mewa, Moltresa, Zapdosa, Articuno z wersji Blue. Saicune, Enteia i Raikou złapałem normalnie w Crystal. Podobnie Lugie i Ho-oha. Nie mogę złapać Celebiego ani nigdzie dostać GS Balla. Grając ostatnio złapałem nawet wszystkie 250 pokemonow bo słyszałem teorie ze dopiero wtedy pojawi się Celebi. To mit ale było to 15 lat temu. Moje pytanie do Ciebie. Gdzie zdobędę GS Balla nawet jeśli trzeba zrobić jakiś Glitch. Proszę o pomoc. Pozdro Adam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here