Pokémon w Polsce to temat rzeka, biorąc pod uwagę ich kilkunastoletnią obecność w naszym kraju. Przez ten czas dorobek marki stale rósł i mimo kilku kryzysów Pokémony zawsze miały wśród Polaków wielu fanów. Dziś, za sprawą gry Pokémon GO, możemy być pewni, iż dla Kieszonkowych Stworków nadejdą tylko lepsze dni.

PokeSerwis rozpoczyna dla Was cykl artykułów dotyczących tego, co było w naszym kraju powiązanego z Pokémonami – od emisji pierwszego sezonu anime, promocyjnych tazo w czipsach i szeroko pojętej Pokemanii w latach 2000-2002, poprzez renesans polskiego Pokémona w czasie IV generacji (Diament i Perłą) i przywrócenia chociażby wydań DVD filmów aż po dzisiejsze wyczekiwanie na serię XYZ i furorę Pokémon GO. Oczywiście nie ograniczymy się jedynie do serialu animowanego – będziemy pisać także o mandze, grach i przeróżnych gadżetach oraz wydarzeniach.polska

Cykl będzie zawierał nie tylko teksty informacyjne, ale także felietony, opowiadające bardziej subiektywnie o naszych odczuciach, co do tego jaka jest pozycja marki, jakość wydań i kondycja fandomu. Dodam także, że nie zamierzamy poświęcać uwagi jedynie oficjalnym, licencjonowanym produktom, ale przyjrzeć się również pracy fanów dla dobra Pokémona w Polsce. Jednocześnie planujemy promować aktywizm wśród Pokefanów, aby zadbać o przyszłość Kieszonkowych Stworków nad Wisłą.

Aby zbędnie nie przedłużać, zapraszam do naszego działu Pokémon w Polsce, gdzie znajdziecie informacje o jedynej wydanej w Polsce płycie z muzyką Pokémon oraz pierwszą część TazoDexa.

Od razu publikujemy jeden z tekstów – na pierwszy ogień pójdzie oficjalna polska strona Pokémon!

Oficjalna polska strona Pokémon

Obecnie oficjalna polska strona Pokémon znajduje się razem z innymi pod adresem Pokémon.com. Nie zawsze tak było – Stworki.com.pl był bowiem pierwszym adresem polskiej, oficjalnej strony o Pokémonie. W tym tekście postaramy się zagłębić w historię funkcjonowania oficjalnych stron o Kieszonkowych Stworkach w Polsce.

 

Stworki.com.pl

Pierwsza, z punktu widzenia PokeSceny, prehistoryczna już, oficjalna, polska strona Pokémon to Stworki.com.pl (Stworki.pl). Witryna została uruchomiona we wrześniu 2000 roku. Była ona prowadzona przez polski oddział producenta zabawek – firmę Hasbro. Stworzyła ją agencja digital One.

Zanim ocenimy działanie strony, po więcej oficjalnych informacji o Stworki.com.pl udajmy się na stronę BiznesNet.pl:
[quote_box_center]Pokémon w Polsce

We wrześniu br. uruchomiono pod adresem www.stworki.com.pl oficjalny, polski site poświęcony Pokémon.

Serwis wykonany został przez agencję interaktywną – digital One na zlecenie firmy Hasbro Poland Sp. z o. o. – dystrybutora kultowych już w tej chwili na świecie, zabawek i gier spod znaku Pokémon.

Pokémon – słowo to, oznaczające niegdyś jedynie grę komputerową, dziś stało się synonimem całego fikcyjnego świata, na który składają się postacie, przygody, zasady działania, a nawet przedmioty, które przenikają do świata realnego jako pluszowe zabawki, breloczki, karty…

Prezentacja WWW zbudowana na bazie materiałów autoryzowanych przez firmy zaangażowane w kreowanie świata Pokémon: Nintendo i Hasbro, obfituje w informacje logicznie pogrupowane w poszczególnych działach serwisu, ułatwiających korzystanie z niego.

Serwis stworki.com.pl przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, przedstawia świat Pokémon poprzez zachęcającą szatę graficzną, film, tekst i animację, co znacznie podnosi jego atrakcyjność.

Poza elementami przeznaczonymi dla najmłodszych internautów, w postaci różnorodnych gadżetów związanych z zabawkami Pokémon, serwis zawiera także sekcję przeznaczoną dla dziennikarzy.

Odwiedzając site można zapoznać się z aktualnymi materiałami informacyjno–promocyjnymi w formie zachodnich reklam telewizyjnych, newsów, czy przetłumaczonych na język polski artykułów z prasy angielskiej, poświęconych tematowi – Pokémon.

Witryna wyposażona jest ponadto w mechanizmy ułatwiające interakcję. Na stronach www.stworki.com.pl można zaprenumerować newsletter, wypełnić ankietę na temat serwisu, a także wysłać e-mail lub sms.

Serwis jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najnowsze informacje związane z Pokémon. Wkrótce zostanie on także rozbudowany o kolejne sekcje tematyczne, z uwzględnieniem opinii i potrzeb jego użytkowników.

Więcej informacji: pr@digitalone.pl lub (042) 632 89 74

Hasbro – światowy lider w produkcji i sprzedaży markowych gier i zabawek. Na polskim rynku firma funkcjonuje od roku 1995. Najbardziej znane marki znajdujące się w ofercie firmy to: Action Man, gry MB Parker (np. Monopoly), ciastolina, Play-Doh, Kucyk Pony, Beast Wars, Star Wars, Furby, no i oczywiście Pokémon.

digital One – agencja mediów interaktywnych świadcząca usługi w zakresie Internetu i multimediów, specjalizująca się w nowoczesnym e-marketingu a także reklamie w Sieci.

www.stworki.com.pl

www.digitalone.pl[/quote_box_center]

Źródło: http://www.biznesnet.pl/2000/09/27/Pokémon-w-polsce/

Tyle z teorii. W praktyce strona miała problemy redakcyjne, nie nadążała za nowościami i merytorycznie bardzo odstawała od fanowskich tworów. Np. przy pojawieniu się gier II Generacji – Pokémon Gold/Silver na oficjalnej stronie przez długi, długi czas niczego nie odnotowano. Przez lata dominowała jedynie I Generacja a witryna nie była aktualizowana. O ile zastój co do tematyki gier można wytłumaczyć (nie były one wówczas aż tak popularne), to o wiele gorzej wyglądała sprawa z informacjami o serialu i filmach – gdy Polacy oglądali już film Pokémon 4: Głos lasu, na stronie nadal widniał “news” o Filmie Pierwszym na VHS. Ostatecznie strona po okresie wegetacji została zamknięta w 2002 roku.

Tak wyglądała oficjalna polska strona Pokémon - Stworki.com.pl
Tak wyglądała oficjalna polska strona Pokémon – Stworki.com.pl

 
Stronę Stworki.com.pl można przeglądać na WebArchive: http://web.archive.org/web/*/stworki.com.pl lub http://web.archive.org/web/*/stworki.pl

Długie bezkrólewie

Po zamknięciu Stworki.com.pl w 2002 długo nie mieliśmy oficjalnej strony Pokémon po polsku. Nic też nie wskazuje, aby jakakolwiek inna strona pełniła takową funkcję, choć mieliśmy strony rożnych oficjalnych dystrybutorów Nintendo, wydawnictw sprzedających tytuły Pokémon, dystrybutorów karcianki. Informacje o marce i produkty zatem pojawiały się, lecz nie działo się to już z takim “przytupem”, jakby robiła to oficjalna strona. Zatem Stworki.com.pl właściwie wyznacza ramy głównego czasu Pokémanii w Polsce – lata 2000-2002.

tumblr_of2k5kyqxv1rl04amo1_500

Pokémon.com/PL

Dopiero na początku 2010 TPCI uruchomiła oficjalny polskojęzyczny podserwis, który jednak do dziś składa się z jednej strony i linków do dystrybutorów produktów Pokémon w Polsce. Tak niestety pozostało do dziś i niczego ciekawego ani konstruktywnego z Pokémon.com nie wyniesiemy. Najzabawniejsza jest styczniowa aktualizacja z tego roku. Pokémon.com jako polską stronę filmów animowanych Pokémon podaje witrynę polskojęzycznego Disney’a XD, na której po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “Pokémon” wyskakuje całe… ZERO wyników.

Obecna oficjalna strona - Pokémon.com/PL
Obecna oficjalna strona – Pokémon.com/PL

Oficjalna polska strona Pokémon: http://www.Pokémon.com/pl/

Przyszłość?

Przyszłość jest jasna i jest oczywiste, że w najbliższym czasie pozostanie tak jak jest, czyli bardzo słabo, a obecność języka polskiego na Pokémon.com będzie nadal jedynie symboliczna. Pozostaje nam nadal korzystać z fanowskich stron Pokémon.

4 KOMENTARZE

 1. Conquest… Wiesz co gościu…
  Najpierw bawisz się na jednej stronce, skaczesz na drugą, trzecią, piątą…
  Tworzysz własną, zbierasz ekipę (sama miałam nadzieję dołączyć do Was nieco później 😉 )
  Potem zamykasz bez ostrzeżenia stronę, znikasz, by wrócić znowu u konkurencji…
  Ciekawe co u reszty ekipy z Volcaniona… U Gabu, PikaKnighta i reszty…
  Nie pozdrawiam. A i tak co z tego – pewnie nie przejdzie ten wpis waszej cenzury…

  • Pięknie opowiedziałaś moją historię, tylko wiesz, zamknięcie Volcaniona nie było moją fanaberią, lecz działaniem mającym na celu zakończyć działanie strony w miarę bezboleśnie. Gdybym miał możliwość, to strona działałaby dalej. Projekt Volcanion za miesiąc zniknie z internetu, ale na zawsze pozostanie w naszych sercach.

   Zastanawiam się też, kto był na końcu “resztą” w ekipie, bo poza Gabu i PikaKnightem (mocno pozdrawiam ich z tego miejsca!) nikogo sobie nie przypominam. Chłopakom wszystko wyjaśniłem i rozstaliśmy się w przyjaźni. O to zamknięcie to największy żal do mnie mam na pewno ja sam.

   Kończąc, uwielbiam imputowanie mi zapędów do cenzury. Tutaj jakieś podstawy są – odchodzisz od tematu wpisu – ale mi to niezbyt przeszkadza, no i przyznam że nie wiem czy mam uprawnienia moderatora 😀

 2. Miło poczytać Conquest ponownie Twoje wpisy 🙂 Gdyby nie to, że dodałeś na fb Volcaniona info o tym wpisie pewnie nawet bym tutaj nie wpadł 🙂

  PS. Nie szukacie może kogoś do pisania o nowościach dotyczących karcianki TCG i TCGO? 🙂

  • Hej, kopę lat!

   Naborami oficjalnie się nie zajmuję, ale jestem całkowicie pewien, że tak – odezwij się do mnie, jeśli chcesz, a na pewno się dogadamy. Tu warunki do tworzenia są zdecydowanie najlepsze na PPS-ie teraz, więc mogę z czystym sumieniem polecić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here