Pokemon X/Y

Pokémon X i Pokémon Y rozpoczynają szósta generację kieszonkowych potworów, wprowadzając nie tylko nowe Pokémony, a o wiele więcej przygód. Pierwszy raz w historii, premiera gier odbyła się jednocześnie na wszystkich kontynentach – 12 października 2013 roku.

Liga Pokémon

W przeciwieństwie do poprzednich gier z głównej serii Pokémon, po raz pierwszy są wykorzystane kompletne modele 3D. Możemy zapomnieć już o sprite’ach Pokémonów – wreszcie nastał czas na w pełni trójwymiarowe sylwetki.

Podczas bitw, już nie tylko przybliża się kamera, a także obraca się wokół własnej osi, co sprawia, że walki są jeszcze bardziej dynamiczne i pasjonujące. Wszelkie animacje teraz ataków są bardziej realistyczne. Dużo uwagi poświęcono wymodelowaniu Pikachu – jego wygląd i animacja bardzo przypomina Pikachu Asha z anime.

Jestem chłopcem czy dziewczynką?

Pokémon X i Y są osadzone w nowym regionie nazwanym Kalos. Opiera się on na północnej części Francji. Miasto Lumiose wzorowane jest na Paryżu (tak, tym w rzeczywistości!). Zawiera ono wieżę podobną do Wieży Eiffla, w której mieści się sala gimnastyczna.

Gra oferuje teraz większe możliwości interakcji, przykładowo – postać może usiąść na ławce. Świat gry teraz wydaje się bardziej żywy i realistyczny niż kiedykolwiek. Mijając kawiarnię, nasza postać rzuca na nią spojrzenie.

Po 14 latach od wprowadzenia Pokémonów typu mrocznego i stalowego, nastał czas na całkowicie nowy – Fairy (baśniowy). Ujawniono to na targach E3 w czerwcu 2013. Ataki tego typu są bardzo skuteczne na Pokémony typu smok. Reprezentantem tego gatunku została nowa ewolucja Eevee – Sylveon. Dodatkowo, niektóre Pokémony z poprzednich generacji zostały przeklasyfikowane na typ fairy np. Jigglypuff, Gardevoir i Marill.

Startery w regionie Kalos

Jednak jedną z największych niespodzianek towarzyszących Pokémon X i Y jest wprowadzenie megaewolucji. Dzięki specjalnym kamykom, niektóre Pokémony, mogą przemienić się w swoją specjalną, megaformę, dającą nową zdolność i polepszenie statystyk.

Informacje o grach

  • Developer: Game Freak
  • Wydawca: Nintendo / The Pokémon Company
  • Platforma: Nintendo 3DS
  • Daty wydania:
    • 12 października 2013 (JPN)
    • 12 października 2013 (USA)
    • 12 października 2013 (EUR)