Strona głównaPOLECANEPokémon w Polsce #4 - Monopoly Pokemon

Pokémon w Polsce #4 – Monopoly Pokemon

-

Święta Bożego Narodzenia 2001. Największa PokeMania w Polsce przeżywała swój szczyt. Zbliżające się święta są wyśmienitą okazją, aby producenci zabawek mogli się wzbogacić. W sklepach specjalne lady poświęcone kieszonkowym stworkom — figurki, piórniki, wszelkie gadżety, zestawy Game Boya z grami Pokémon, elektroniczny Pokedex, a także, specjalna edycja planszowej gry znanej na świecie gry – Monopoly – to właśnie ten limitowany produkt zostaje głównym bohaterem kolejnego wpisu z kategorii Pokémon w Polsce na PokeSerwisie.pl.

Samo Monopoly, to gra znana chyba na całym świecie polegająca na handlu nieruchomościami, stworzona w Stanach Zjednoczonych przez Elizabeth Magie. Planszówka doczekała się w 1999 roku specjalnej, limitowej edycji, a w 2001 roku trafiła na nasz rynek w pełnej polskiej wersji językowej. Dostępna była w cenie od 129 do 179 zł w najpopularniejszych hipermarketach w tamtym okresie.

Zawartość Monopoly: Pokémon Edycja Kolekcjonerska:

Instrukcja

Składa się ona z 16 stron. Możecie przeczytać dokładnie każdą stronę u Nas i zapoznać się z zasadami gry.

Plansza

W tej edycji Monopoly, wszystkie nieruchomości przyjęły formę gymów z odpowiednich miast regionu Kanto. W ten sposób, mamy osiem „miast” do rozbudowania – zaczynając od Pewter, aż po Viridian. Na każdym polu z nieruchomością widzimy sylwetkę Pokémona, jego numer i nazwę, nazwę lidera sali, do którego należy Pokémon, cenę, która jest wyrażana w PokeDolarach, a w lewym dolnym rogu odznakę przypisaną do danej sali. W tle, widzimy panoramę regionu Kanto.

Popularne dworce, które były w edycji klasycznej Monopoly zostały zastąpione czteroma rodzajami kulek – Poke Ball, Great Ball, Ultra Ball i Master Ball. Na polach wodociągi znajduje się Articuno, a na elektrowni – Zapdos. Jednym z dwóćh specjalnych pól płacimy 200 PokeDolarów Gary’emu, a na drugim 100, kiedy atakuje nas Zespół R.

Symbolami kart Szansa i Kasa Społeczna został Profesor Oak i trener Pokémon – w tym przypadku – Ash Ketchum.

karty
Karta Profesor Oak i Trener Pokémon
Pionki

pionki2

Edycja zawiera specjalne pionki wykonane z gumy na wzór sylwetek Pokémonów. Grając możemy wybrać jednego z sześciu Pokémonów – Bulbasaura, Charmandera, Blastoise’a, Pikachu, Clefairy i Mewtwo. Osobiście, wydaje mi się, że najlepiej odwzorowany został pionek Clefairy i Bulbasaura, a najgorzej – Pikachu – wygląda nie do końca, jakby był oryginalny. Pionki są bardzo małe, a przechowywać je można w czarnym, plastikowym opakowaniu.

pionki

 

PokeCentra i PokeMarty

Popularne domki przyjęły kształt PokeCentrów i PokeMartów. Jednak zazwyczaj kolor czerwony kojarzy się nam zazwyczaj ze szpitalem Pokémon tutaj jest odwrotnie — są one niebieskie, a natomiast PokeMarty – Czerwone.

domki

PokeCentra możemy nakładać na siebie, nie muszą być stawiane obok się jak jest w przypadku klasycznej edycji Monopoly. Domki są wykonane z plastiku. Jest ich 32 (PokeCentra) i 12 (PokeMart).

Karty Szansa

W zestawie jest 16 kart popularniej „Szansy”, symbolizowanej profesorem Oakiem.

Karty Kasa Społeczna

W zestawie jest 16 kart popularnej „Kasy Społecznej”, symbolizowanej trenerem Pokémon (Ash Ketchum)

Karty Nieruchomości

Do zdobycia mamy 28 kart nieruchomości – z polami, które możemy nabyć w trakcie gry.

Pieniądze

W banku mamy dostępnych 7 rodzajów banknotów waluty zwanej PokeDolarami – 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 500.

Dwie kostki

Do gry dołączone są dwie klasyczne, czerwone kostki z białymi oczkami.

 

Moc dubletów

Bardzo ciekawym urozmaiceniem do gry jest wprowadzenie dubletów, czyli sytuacji, w której gracz wyrzuci dwa takie same oczka na obu kostkach. W tabelce poniżej przedstawione są zależności tej unikalnej zasady – są one dostępne także w intrukcji.

Wyrzucone Przywilej
2x 1 Teleportuj się jak Mewtwo #150 i idź gdzie chcesz.Jeżeli przejdziesz przez pole startowe, weź z banku 200 PokeDolarów. Nie wolno się teleportować do więzienia.
2x 2 Odpocznij jak Clefairy #35 i weź z banku 200 PokeDolarów.
2x 3 Użyj mocy Bulbasaura #01 i weź po 50 PokeDolarów od pozostałych graczy
2x 4 Spotkaj się z Profesorem Oak(weź kartę Profesor Oak)
2x 5 Walcz z Trenerem Pokémon(weź kartę Trener Pokémon)
2x 6 Zaatakuj siedzibę jednego z przeciwników.Obaj gracze rzucają dwiema kostkami. Gracz, który wyrzucił więcje oczek przejmuje (albo utrzymuje) kontrolę nad polem. W przypadku remisu obaj gracze rzucają po raz drugi. Uwaga: Nie można rozbić grupy (jeżeli gracz ma wszystkie pola w danej grupie, są one bezpieczne)

Inne wersje Monopoly Pokémon

Niestety opisana wersja Monopoly była jedyną wersją oficjalnie (i po polsku) wydaną w naszym kraju. Prócz tej,  Pokémony doczekały jeszcze się trzech wersji – Pokémon Johto Edition wydana w 2001 w Ameryce, Pokémon: Kanto Edition wydana we wrześniu 2014 oraz Pokémon: Johto Edition 2016. monopoly-gra-strategiczna-monopoly-pokemon-kanto-edition-b-iext39106148

Pokémon: Kanto Edition można kupić bez problemu w Polsce np. korzystając z portalu ceneo.pl.  Jeśli chcemy sporo przepłacić, możemy nabyć ją też w popularnym empiku.

 

Podsumowanie

Monopoly Pokémon to świetna wersja popularnej gry planszowej dla fanów Pokémonów – osoby, które nigdy nie wiedziały o tym, że taka została wydana – są naprawdę zaskoczone, gdy widzą ją po raz pierwszy. 

W tamtych czasach, gdy nie było tak bardzo spopularyzowanych konsol, tabletów i innych elektronicznych urządzeń, był to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi i rodziną – oczywiście jest tak nadal, jednak wszyscy dobrze wiemy, że znaczne popularniejsze są gry na konsolę lub online, aby zagrać i po rywalizować ze znajomymi.

Całość naprawdę była dobrze wykonana i wersji polskiej nie można się do niczego przyczepić.

Do dziś nieraz gram ze znajomymi w tę edycję Monopoly świetnie się przy tym bawiąc (nie koniecznie przestrzegając „oficjalnych” zasad gry 😉 )- gra jest na pewno ponad czasowa i może służyć póki się nie „zużyje”.

Niegdyś dla fanów Pokémon — pozycja obowiązkowa — teraz, można bardziej ją nabyć w celach kolekcjonerskich i pochwalenia się znajomym, którzy nie mieli pojęcia o takim wydaniu.

Raik
Raik
Jeden z dwóch założycieli pierwszej wersji strony, jeszcze pod nazwą Pokémon Extreme. Po ponad czterech latach reaktywował stronę. Fan muzyki post-hardcorowej.

15 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

━ Pokedex

━ Głosujemy!

Pokémon w Polsce #11: Wielka Księga Pokémon

Wielka Księga Pokémon to jeden z najbardziej rozchwytywanych w okresie Pokemanii w Polsce przedmiotów związanych z Kieszonkowymi Stworkami! Została wydana całe osiemnaście lat temu,...

Pokémon w Polsce #6: Rogaliki Pokémon

W 2001 roku na polskim rynku (i nie tylko) do sprzedaży trafiły popularne rogaliki...

Pokémony w McDonaldzie!

Od tego piątku, 19 sierpnia w restauracjach sieci McDonald's do zestawów Happy Meal będą...

━ PokeTeorie