Obecnie oficjalna polska strona Pokémon znajduje się razem z innymi pod adresem Pokémon.com. Nie zawsze tak było – Stworki.com.pl był bowiem pierwszym adresem polskiej, oficjalnej strony o Pokémonie. W tym tekście postaramy się zagłębić w historię funkcjonowania oficjalnych stron o Kieszonkowych Stworkach w Polsce.

Ten tekst jest aktualizacją tego z 2016, otwierającego nasz cykl Pokémon w Polsce. W zasadzie powstaje dlatego, że oficjalna polska strona Pokémon od 2016 się zmieniła. Zmiany obejmują zatem fragment o istniejącej stronie oraz źródła, które dotyczyły starszych edycji, a wygasły. Zapraszam do zapoznania się (lub przypomnienia sobie) z historią oficjalnych stron Pokémon dla Polaków!

Stworki.com.pl

Pierwsza, z punktu widzenia PokeSceny, prehistoryczna już, oficjalna, polska strona Pokémon to Stworki.com.pl (Stworki.pl). Witryna została uruchomiona we wrześniu 2000 roku. Była ona prowadzona przez polski oddział producenta zabawek – firmę Hasbro. Stworzyła ją agencja digital One.

Zanim ocenimy działanie strony, po więcej oficjalnych informacji o Stworki.com.pl udajmy się na stronę BiznesNet.pl:
[quote_box_center]Pokémon w Polsce

We wrześniu br. uruchomiono pod adresem www.stworki.com.pl oficjalny, polski site poświęcony Pokémon.

Serwis wykonany został przez agencję interaktywną – digital One na zlecenie firmy Hasbro Poland Sp. z o. o. – dystrybutora kultowych już w tej chwili na świecie, zabawek i gier spod znaku Pokémon.

Pokémon – słowo to, oznaczające niegdyś jedynie grę komputerową, dziś stało się synonimem całego fikcyjnego świata, na który składają się postacie, przygody, zasady działania, a nawet przedmioty, które przenikają do świata realnego jako pluszowe zabawki, breloczki, karty…

Prezentacja WWW zbudowana na bazie materiałów autoryzowanych przez firmy zaangażowane w kreowanie świata Pokémon: Nintendo i Hasbro, obfituje w informacje logicznie pogrupowane w poszczególnych działach serwisu, ułatwiających korzystanie z niego.

Serwis stworki.com.pl przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, przedstawia świat Pokémon poprzez zachęcającą szatę graficzną, film, tekst i animację, co znacznie podnosi jego atrakcyjność.

Poza elementami przeznaczonymi dla najmłodszych internautów, w postaci różnorodnych gadżetów związanych z zabawkami Pokémon, serwis zawiera także sekcję przeznaczoną dla dziennikarzy.

Odwiedzając site można zapoznać się z aktualnymi materiałami informacyjno–promocyjnymi w formie zachodnich reklam telewizyjnych, newsów, czy przetłumaczonych na język polski artykułów z prasy angielskiej, poświęconych tematowi – Pokémon.

Witryna wyposażona jest ponadto w mechanizmy ułatwiające interakcję. Na stronach www.stworki.com.pl można zaprenumerować newsletter, wypełnić ankietę na temat serwisu, a także wysłać e-mail lub sms.

Serwis jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najnowsze informacje związane z Pokémon. Wkrótce zostanie on także rozbudowany o kolejne sekcje tematyczne, z uwzględnieniem opinii i potrzeb jego użytkowników.

Więcej informacji: pr@digitalone.pl lub (042) 632 89 74

Hasbro – światowy lider w produkcji i sprzedaży markowych gier i zabawek. Na polskim rynku firma funkcjonuje od roku 1995. Najbardziej znane marki znajdujące się w ofercie firmy to: Action Man, gry MB Parker (np. Monopoly), ciastolina, Play-Doh, Kucyk Pony, Beast Wars, Star Wars, Furby, no i oczywiście Pokémon.

digital One – agencja mediów interaktywnych świadcząca usługi w zakresie Internetu i multimediów, specjalizująca się w nowoczesnym e-marketingu a także reklamie w Sieci.

www.stworki.com.pl

www.digitalone.pl[/quote_box_center]

Źródło: WebArchive (odnośnik do strony BiznesNet jest już nieaktywny)

Tyle z teorii. W praktyce strona miała problemy redakcyjne, nie nadążała za nowościami i merytorycznie bardzo odstawała od fanowskich tworów. Np. przy pojawieniu się gier II Generacji – Pokémon Gold/Silver na oficjalnej stronie przez długi, długi czas niczego nie odnotowano. Przez lata dominowała jedynie I Generacja a witryna nie była aktualizowana. O ile zastój co do tematyki gier można wytłumaczyć (nie były one wówczas aż tak popularne), to o wiele gorzej wyglądała sprawa z informacjami o serialu i filmach – gdy Polacy oglądali już film Pokémon 4: Głos lasu, na stronie nadal widniał “news” o Filmie Pierwszym na VHS. Ostatecznie strona po okresie wegetacji została zamknięta w 2002 roku.

Tak wyglądała oficjalna polska strona Pokémon - Stworki.com.pl
Tak wyglądała oficjalna polska strona Pokémon – Stworki.com.pl

Stronę Stworki.com.pl można przeglądać na WebArchive: http://web.archive.org/web/*/stworki.com.pl lub http://web.archive.org/web/*/stworki.pl (zatem spór czy strona była dostępna pod domeną Stworki.com.pl czy Stworki.pl jest bezzasadny, gdyż była pod nimi dwiema).

Długie bezkrólewie

Po zamknięciu Stworki.com.pl w 2002 długo nie mieliśmy oficjalnej strony Pokémon po polsku. Nic też nie wskazuje, aby jakakolwiek inna strona pełniła takową funkcję, choć mieliśmy strony rożnych oficjalnych dystrybutorów Nintendo, wydawnictw sprzedających tytuły Pokémon, dystrybutorów karcianki. Informacje o marce i produkty zatem pojawiały się, lecz nie działo się to już z takim „przytupem”, jakby robiła to oficjalna strona. Zatem Stworki.com.pl właściwie wyznacza ramy głównego czasu Pokémanii w Polsce – lata 2000-2002.

tumblr_of2k5kyqxv1rl04amo1_500

Pokémon.com/PL

Dopiero na początku 2010 TPCI uruchomiła oficjalny polskojęzyczny podserwis, który jednak do dziś składa się z jednej strony (dawniej także z linków do dystrybutorów produktów Pokémon w Polsce, choć tego obecnie zaniechano). Niestety niczego ciekawego ani konstruktywnego z Pokémon.com nie wyniesiemy. Na pewno za poprawę w stosunku do poprzedniej wersji należy uznać, że TPCI nie linkuje już do strony polskojęzycznego Disney XD, jako do oficjalnej strony anime Pokémon po polsku, na której nie ma zupełnie nic o jakichkolwiek Pokémonach, co było dość groteskowe.

Oficjalna polska strona Pokémon – Pokemon.com/PL
Oficjalna polska strona Pokémon – Pokémon.com/PL

Oficjalna polska strona Pokémon: http://www.Pokémon.com/pl/

Przyszłość?

Przyszłość jest jasna i jest oczywiste, że w najbliższym czasie pozostanie tak jak jest, czyli bardzo słabo, a obecność języka polskiego na Pokémon.com będzie nadal jedynie symboliczna. Pozostaje nam nadal korzystać z fanowskich stron Pokémon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here