250px-184AzumarillNasz świąteczny bohater jest jednym z najciekawszych stworków w historii — praktycznie każda kolejna generacja, od jego pojawienia się w erze Gold i Silver, przynosiła mu kluczowe zmiany, zaczynając od ability Huge Power w III Generacji, po odblokowanie wszystkich kombinacji Egg Moves i nowego typu w XY. Prawdę mówiąc, czasy jego świetności dopiero się zaczęły! Niby nie miał większych sukcesów w sezonie 2014, ale jego typing i ogólne możliwości pozwalają mu na bycie groźnym także w tym roku.

Zdolności

Thick Fat — zmniejsza obrażenia od ognia i lodu o połowę. Biorąc pod uwagę, że Azumarill je już resistuje, ability przynosi znikomy pożytek.
Huge Power — podwaja statystykę Ataku. Marne base 50? Z Huge Power, 252EV i naturą wzmacniającą Atak, osiąga wartość odpowiadającą Pokémonowi z base 154!
Sap Sipper (Hidden Ability) — neutralizuje ruchy roślinne użyte przeciwko Azumarillowi i podnosi jego statystykę Ataku o 1 stopień. Na ofensywnym króliku nie ma sensu, jednakże jest to najlepsza ability dla supportującego, ponieważ efektywnie pozbywa się jednego weaknessu.

Statystyki

HP
100
Attack
50
Defense
80
Special Attack
60
Special Defense
80
Speed
50

 

Największą zaletą królika jest jego typing. Fairy sam z siebie jest bardzo dobry, a gdy dodamy do tego defensywnie najlepszy typ, czyli wodny, otrzymujemy mieszankę z zaledwie trzema weaknessami (Poison, Electric i Grass) i całą masą resistów. Może defensywy Azumarilla nie są najlepsze, ale bulk jest nadrabiany przez wysokie HP i wspomniane wcześniej połączenie typów. Dwie świetne ability i szeroki wachlarz ruchów — zarówno wspierających jak i ofensywnych (fizycznych i specjalnych) czynią z niego Pokémona wszechstronnego. Dostęp do Belly Drum i Aqua Jet jednocześnie, pozwala temu stworkowi na wypełnienie opustoszałej niszy BD + priority. Dzięki niskiemu Speedowi, Azumarill daje radę zarówno w Trick Roomie jak i przeciwko niemu, szczególnie przeciwko wariantom stawiającym na Mega Camerupta.

Niestety, nikt nie jest bez wad. O ile movepool jest szeroki, o tyle pierwszy ruch użyty przez Azumarilla (poza Protectem, oczywiście!) zdradza jego potencjalny set i ability. Base 50 Speeda nie wyprzedzi za wiele, bulk, choć dobry, niejednokrotnie nie wystarczy do przetrwania trzech uderzeń, a Atak, choć imponujący, może nie zadać zadowalających obrażeń. Dlatego też, Azumarill potrzebuje supportu, który pozwoli mu albo postawić Belly Drum, albo po prostu odciągnie uwagę przeciwnika (Follow Me, Rage Powder). Jest jeszcze jeden ruch, który jest kluczowy u większości królików, ale nie ma stuprocentowej celności — Play Rough. Niejedna gra została przegrana przez “Miss Rough”…

Klasyka

Azumarill @ Sitrus Berry
Ability: Huge Power
Level: 50
EVs: 196 HP / 252 Atk / 4 Def / 28 SpD / 28 Spe
Adamant Nature
– Protect
– Belly Drum
– Aqua Jet
– Play Rough
Założenie setu jest niezwykle proste: zmaksymalizować Atak (tak, wszystkie dropy od Intimdate’a, Charm itd. są anulowane i Atak ląduje na +6, kolejne dropy naliczają się normalnie) Belly Drumem, a następnie siać zniszczenie Aqua Jetem i Play Rough. Protect jest dość oczywistym wyborem i nie będę się rozpisywał o jego zaletach. Rzadko kiedy uda Wam się wbić te +6 za darmo, więc warto postawić Amoongussa (Rage Powder) lub Pachirisu (Volt Absorb, Follow Me) obok, aby ułatwić setup.
EV wyglądają na trochę skompliowane, ale są mocno przykładowe. Jedynymi pewniakami są tutaj HP — dzięki tej wartości, Azumarill osiąga 200 w statystyce, co pozwala mu na automatyczne aktywowanie się Sitrus Berry po Belly Drumie, dzięki czemu efektywnie traci jedynie 25% swojego HP — oraz Atak (ten jest dużo bardziej oczywisty). 28 w Special Defence pozwala na postawienie Belly Drum po Thunderbolcie od 4SpA Rotoma-A. 28 Speeda powinno wystarczyć do wyprzedzenia innych Azu i Mawile’ów, które zainwestowały cokolwiek w Speed, pozostałe 4EV podnoszą Defence o 1. Tymi wartościami możecie trochę pomanewrować, jednak HP i Ataku proponowałbym nie ruszać. Do Trick Rooma, najlepiej nada się 0 IV/EV Speed z naturą Brave. EV z szybkości możecie spokojnie przerzucić w HP lub defensywy (przy HP pamiętajcie, aby było podzielne przez 4).tumblr_lqytb8SCpU1r2pzdlo1_500

Rock’n’Roll

3844346-2205366979-1566.Azumarill @ Choice Band/Assault Vest
Ability: Huge Power
Level: 50
EVs: 228 HP / 252 Atk / 28 Spe
Adamant Nature
– Aqua Jet
– Waterfall
– Play Rough
– Superpower

Set ten opiera się wyłącznie na brutalnej sile królika. Waterfall i Play Rough to potężne STABy, których pokrycie dobrze uzupełnia Superpower. Banded Aqua Jet potrafi nieźle przyłożyć. Assault Vest oprócz wytrzymałości, dodaje także opcję wyboru ruchów, co może być zbawienne. W przypadku kamizelki należy się liczyć z tym, że nie zadamy aż tyle obrażeń.
EV spread jest podobny do poprzedniego, z tą różnicą, że nie potrzebujemy konretnego bulku do aktywacji Belly Drum, więc zależy nam wyłącznie na obrażeniach, ogólnej wytrzymałości i szybkości.

Musical

Azumarill @ Sitrus Berry
Ability: Sap Sipper
Level: 50
EVs: 244 HP / 76 Def / 188 SpD
Calm Nature
– Protect
– Light Screen/Encore/Charm/Tickle
– Perish Song
– Muddy Water/Ice Beam

Tak, królik jest jednym z nielicznych Pokémonów, który mają, dostęp do Perish Song. Light Screen poprawi ogólny Bulk drużyny, pozostałe ruchy wesprą Trappera, jednak z nimi wiaże się pewien haczyk: są one Egg Moves ekskluzywnymi dla Azurilla (nie dość, że breedujecie Hidden Ability, to jeszcze przez Sea Incense nie możecie mieć Everstone’a, a to oznacza modlenie się o poprawną naturę)… Muddy Water zadaje skromne obrażenia obu przeciwnikom i ma szansę na obniżenie celności, co w przypadku Perish Songowych teamów może mieć znaczenie. Ice beam polecam, jeśli pałacie szczególną nienawiścią do Salamence’a i Landorusa.
EV są mało skomplikowane. 244 HP/76 Def pozwala przeżyć Double-Edge od Max Atk, Adamant Mega Salamence’a, EV w Special Defence nie pozwolą Thunderboltowi Thundurusa-T na znokautowanie Azumarilla. Jeśli chcecie grać Trick Roomem, spokojnie możecie zbreedować 0IV w Speedzie i dać naturę Sassy.

Inne Ruchy

Ice Punch — zapewnia nokaut Landorusa i (Mega) Salamence’a. Osobiście uważam, że Waterfall + Aqua Jet lub Play Rough zrobią to samo. Jedyną jego zaletą, jest realna pomoc przeciwko Bulky Grassom (Mega Venusaur, Amoonguss), których inaczej Azumarill nie tknie.
Aqua Ring — dla Perish Trapowego królika jak najbardziej, zapewnia odrobinę dodatkowego bulku.
Knock Off — ciężko go “wcisnąć” na ofensywne sety, ale jego wsparcie może okazać się nieocenione.
Helping Hand — trochę inna forma supportu.
Soak — bo dziś Śmigus-Dyngus ;)

Partnerzy

Belly Drum chętnie skorzysta z pomocy Follow Me lub Rage Powder. Na pierwszy plan wysuwają się Amoonguss, który jest odporny na ruchy typów Grass i Electric, ma Regenerator i nie da się go zatruć. Podobnie sprawi się Tangela. Pachirisu chętnie przyjmie na siebie każdy elektryczny cios, a paraliżujący Nuzzle umożliwi Azumarillowi wyprzedzenie przeciwników w następnej turze. Z roślinnymi oponentami upora się na przyklad Talonflame. Choice Band/Assault Vest jest dość uniwersalny, ale nie lubi Burna, natomiast Perish Songowy nie pogardzi partnerem z Shadow Tag.tumblr_mua58rghHc1rpn9eno1_500

Kontry

Pokémony roślinne stanowią spory kłopot dla Azu, szczególnie te z podtypem Poison (Venusaur, Amoonguss). STABy Azumarilla nie zrobią na nich żadnego wrażenia, natomiast ich STABy na Azumarillu zrobią duże wrażenie (żeby nie powiedzieć: śmiertelne). Breloom może być równie problematyczny — niby bulk ma znikomy, ale Focus Sash i naturalnie wyższy Speed czynią go niebezpiecznym. Thundurus, Rotom i inne elektryczne Pokémony są bardzo groźne, ale je łatwiej obejść, bo nie resistują obu (jeśli w ogóle któryś) STABów.

Podsumowanie

Szósta generacja była niezwykle łaskawa dla wodnego królika: nowy typ, dostęp do wcześniej niemożliwych do zdobycia kombinacji Egg Moves. Wszystko to sprawiło, że obecnie może stanowić realne zagrożenie. Jeśli spotkacie Azumarilla na Battle Spocie lub w turnieju, pamiętajcie, że za uroczą facjatą kryje się prawdziwa bestia, która może osiągnąć 896 Ataku!

Zapalony gracz competitive, odpowiedzialny za korekty na PokeSerwisie. Organizator krakowskich PokeMeetów i turniejów VGC.

PODOBNE NEWSY

0 938
  • lugias

    Nie zdawałem sobie sprawy z takiego potencjału wodnego królika. To chyba ulubieniec twórców skoro z generacji na generację nie traci na niczym :D