Specjalne Pokémony

Raichu LV.X

Gyarados G

Deoxys ex

Pokémony LV.X

Pokémony LV.X zostały wprowadzone wraz z setami Diamond & Pearl i reprezentują stworki, które zostały wytrenowane do najwyższego możliwego poziomu. Dzięki temu ich ataki są jeszcze bardziej potężne, a ich właściwości są jeszcze lepsze (np. mają mniejszy Retreat Cost).

Specjalne zasady, które obowiązują Pokémony LV.X

 • Pokémon LV.X nakłada się odpowiadającego mu Pokémona – ten ruch odpowiada jakby wytrenowaniu stworka. Trzeba jenak pamiętać, iż nazwa Pokémona musi być dokładnie zgodna (np. Rayquaze C LV.X można nałożyć wyłącznie na Rayquazę C, na zwyczają Rayquazę nam tego zrobić nie wolno!)
 • Nie można level-up’ować Pokémona, który dopiero co wszedł do gry (ta zasada odnosi się również do ewoluowania). Np. Jeśli w tej turze ewoluowaliśmy naszego Pokémona z Stage 1 do Stage 2, to nałożenie karty LV.X musi zaczekać do naszej następnej tury.
 • Po nałożeniu karty LV.X Pokémon jest leczony ze Specjal Conditions i innych efektów ataków, jednak znaczniki obrażeń na nim pozostają.
 • Pokémony LV.X pamiętają Powery, Body i ataki swojej poprzedniej formy
 • Przy budowaniu talii Raichu LV.X liczy się jako Raichu – tak więc możesz mieć 4 karty w dowolnej kombinacji Raichu i Raichu LV.X, ale nie po 4 karty każdej z nich
 • Nakładanie LV.X to nie ewolucja tylko “wytrenowanie”, zatem Pokémon zachowuje swój dotychczasowy Stage. Zatem Rayquaza C LV.X jest nadal traktowana jako Basic Pokémon.
 • Jeśli twój Pokémon jest ewolucją i trzeba usunąć z niego maksymalny Stage, to usuwasz zarówno Pokémona LV.X jak i kartę która jest pod nim. Np. po zagraniu ATM Rock’a na Raichu LV.X do ręki przeciwnika trafia zarówno Raichu jak i Raichu LV.X.

Karty LV.X potrafią być na prawdę potężne, niestety są również rzadkie i drogie. Najłatwiejszą metodą zdobycia takowej (poza wymianą) jest kupowanie boosterów lub tzw. puszek. Cena Pokémonów LV.X nie schodzi poniżej 15zł.

Pokémony SP

Pokémony SP zostały wprowadzone wraz z dodatkiem Platinum i reprezentują stworki konkretnych trenerów/postaci z gier na konsole. Każda z tych kart jest oznaczona znaczkiem SP oraz dodatkowym członem w nazwie.

Specjalne zasady, które obowiązują Pokémony SP

 • Pokémony SP mają dodatkowy człon w nazwie – np. C (od ang. Champion) dla stworków Elity trenerskiej, FB (od ang. Frontier Brain), G (od ang. Galactic), GL (Gym Leader), itp. Zatem należy je traktować jakby były to zupełnie inne karty. Możesz mieć np. 4 Lucario w decku i dodatkowo 4 Lucario C.
 • Pokémony SP nie podlegają normalnemu łańcuchowi ewolucji – np. Machamp GL jest Basic Pokémonem i można go zagrać bezpośrednio na Bench, z drugiej strony przeewoluowanie Turtwig GL w Grotle jest niedozwolone (nielegalna ewolucja).
 • Na Pokémony SP można kłaść odpowiadające im karty LV.X. Tylko upewnij się, że nie masz w decku przypadkiem 4 Absolów G oraz 4 Absolów G LV.X, bo jest to niedozwolone!

Pokémony SP zasadniczo są słabsze od normalnych Pokémonów, lecz mają niezłe wsparcie ze strony Trainerków oraz łatwo je wstawić (wszystkie są basicami). Mogą się one okazać złotym środkiem dla szybkich decków.

Pokémony ex

Pochodzą one ze starszych setów EX i od 2008 nie są one już dłużej projektowane, niemniej jednak w Polsce są w ciągłym użyciu. Pokémony ex można traktować jako ekstremalnie wytrenowane, przez co są silniejsze od przeciętnych Pokémonów.

 • Człon ex jest jest częścią nazwy, można zatem mieć w decku np. 4 Flareony oraz 4 Flareony ex
 • Pokémona ex należy traktować równorzędnie z jego nie-ex’owym odpowiednikiem. Np. Eevee można ewoluować albo w Flareona albo w Flareona ex.
 • Za pokonanie Pokémona ex przeciwnik ciągnie dwa Prize Cards zamiast jednej.

Pokémony ex to potężne karty, jednak podobnie jak LV.X są one drogimi Ultra Rare’ami.

za pośrednictwem Karty Pokémon – Pokémon TCG