Informacje ogólne

Czym jest PTCG?

Ty oraz twój przeciwnik wcielacie się w rywalizujących trenerów Pokémonów. W każdej kolejce, zwiększacie siłę swoich stworków dokładając im karty energii, wspomagacie je używając różnych przedmiotów (Trainer Cards), czy też pomagacie w ewolucji! Waszym zadaniem jest znokautować Pokémony przeciwnika (Knock Out) poprzez rozsądne wykonywanie ataków swoimi stworkami.

Co jest potrzebne do gry

Każdy z graczy potrzebuje decka składającego się z 60 kart. Ponadto potrzebne będą znaczniki, by nie stracić orientacji w obrażeniach jakie zostały zadane różnym Pokémonom. Oprócz tego niezbędna jest również moneta, dzięki której można symulować zdarzenia losowe. Początkujący gracze mogą skorzystać z dołączonej do Theme Decków maty do gry, jednakże nie jest ona konieczna.

Rodzaje kart

Karty Pokémonów

Przez karty Pokémonów rozumiemy karty, które odnoszą się do stworków (zarówno ich podstawowych jak i ewolucyjnych form). Karty Pokémonów w formie podstawowej (Basic Pokémon Cards) oraz ich ewolucje (Evolution Pokémon Cards) wyglądają i działają w podobny sposób.

Karty Pokémonów oraz karty energii po zagraniu ich z ręki będą pozostawać na stole (tzw. w grze). Z tych kart będzie można korzystać w twoich następnych kolejkach, w przeciwieństwie do Trainer Cards, które po wykorzystaniu trafiają do Discard Pile

karta

Karty energii

Zaopatrzą Pokémony w energię niezbędną do wykonywania ataków. Większość ataków wymaga określonego rodzaju energii do ich wykonania, podczas gdy niektóre (oznaczane symbolem szarym) pozwalają na użycie dowolnej energii. Kart energii nie odrzuca się od Pokémon’ów, o ile w treści ataku nie pisze inaczej!

Trainer Cards

Trainer Cards zagrywa się z ręki, wykonuje instrukcję które są na niej napisane, następnie umieszcza się ją w Discard Pile.

Supportery

Działają tak samo jak Trainer Cards, z tą różnicą że ich efekty są potężniejsze. Można użyć tylko jednego supportera na turę.

Stadium Cards

Te karty symbolizują pole bitwy. Pozostają one w grze, dopóki nie zostaną zrzucone przez inny stadion. Stadiony wpływają na obu graczy w identyczny sposób.

Karta energii

Energy Card

p5272_big

Trainer Card

sup
Supporter Card
stadium

Stadium Card

Co zawiera poprawny Deck?

Każdy deck musi się składać dokładnie z 60 kart, ponadto nie może zawierać więcej niż 4 karty jednego typu innych niż podstawowe karty energii. Za karty tego samego typu uznaje się karty o tej samej nazwie. Np. możesz mieć 4x Rocket’s Meowth i 4x Meowth. Nie możesz jednak mieć więcej niż 4x Meowth nawet jeśli będą one z innych setów i będą zupełnie inaczej wyglądać.

za pośrednictwem Karty Pokémon – Pokémon TCG