Gra karciana Pokémon liczy sobie dobrych kilka lat, w ciągu których ukazało się całkiem sporo różnych dodatków. Już nie wspominam o drobnych poprawkach jakie nanosi się na zasady gry. Nie jest to nic nadzwyczajnego, w końcu Pokémon rozwija się na świecie bardzo dynamicznie (w Polsce trochę wolniej :P). Cały problem polega na tym, że najnowsze karty czasami nie pasują do tych najstarszych, a bardzo często tworzą skubane połączenia, które wywracają do góry nogami dotychczasowe normy grania.
By przeciwdziałać tym problemom postanowiono wprowadzić tzw. formaty gry, które jasno określają którymi kartami można grać oraz na jakich zasadach. Do najpopularniejszych formatów gry zalicza się UL, EX-on, DP-on. Podobna sprawa ma się z zasadami – zasady z setów BS, EX, DP. Poniżej postaram się wyjaśnić czym to się wszystko różni.
Format DP-on
Pozwala on na korzystanie z kart, które pochodzą z setów Diamand & Pearl lub nowszych. Poniżej zamieszczam listę najnowszych setów, które obowiązywały w momencie pisania tego artykułu (sytuacja się dynamicznie zmienia):
- Pt: Arceus
- Pt: Supreme Victors
- Pt: Rising Rivals
- Pt: Platinum
- DP7: Stormfront
- DP6: Legends Awakend
- DP5: Majestic Dawn
- DP4: Great Encounters
- DP3: Secret Wonders
- DP2: Mysterious Treasures
- DP1: Diamond And Pearl
Ponadto można używać setów z kartami PROMO, które ukazały się razem z DP lub później:
Format EX-on
Ten format pozwala na grę kartami pochodzącymi z setów EX lub nowszych (wraz z kartami PROMO):
- wszystkie sety z DP-on
- EX: Power Keepers
- EX: Dragon Frontiers
- EX: Crystal Guardians
- EX: Holon Phantoms
- EX: Legend Maker
- EX: Delta Species
- EX: Unseen Forces
- EX: Emerald
- EX: Deoxys
- EX: Team Rocket Returns
- EX: Fire Red And Leaf Green
- EX: Hidden Legends
- EX: Team Magma/Team Aqua
- EX: Dragons
- EX: Sandstrorm
- EX: Ruby And Sapphire
Format UL (czyli Unlimited)
Pozwala na granie wszystkimi możliwymi kartami, jakie zostały wyprodukowane. Dla formalności wymienię sety, których brakuje:
- E: Soutern Islands
- E: Skyridge
- E: Aquapolis
- E: Expedition
- Legendary Collection
- N4: Neo Destiny
- N3: Neo Revelation
- N2: Neo Discovery
- N1: Neo Genesis
- Gym Challange
- Gym Heroes
- Team Rocket
- Fossil
- Jungle
- Base Set [2]
W tym formacie można produkować bardzo skubane decki, partie toczą się szybko i schematycznie, o czym miałem okazję się przekonać na nie jednym turnieju.
Dopóki gra się z mniej doświadczonym graczem wszystko jest OK, lecz jeśli trafi się na kogoś bardziej wymagającego to każda partia wygląda podobnie. Na początku leci pełno Billi, Prof. Oaków i w dosłownie kilka tur wystawia się wszystkie potrzebne Pokémony w maksymalnych Stage. Przez następne tury toczy się pojedynek na Energy Removale (co podłożysz energię to przeciwnik wywala ci ją do Discarda). No a potem (gdy skończą się dociągarki i ER) jest już tylko ŁU-BU-DU.
Format Modified
Mianem modified uważa się za format aktualnie obowiązujący w mistrzostwach świata w USA. W chwili pisania tego artykułu jest nim DP-on, lecz niebawem pewnie się to podniesie do Pt-on (Platinum).
Formaty „ograniczone od góry”
Czasami można się spotkać z określeniem „format ograniczony od góry”. Oznacza to, że można korzystać wyłącznie z kart określonego setu (odpadają zarówno karty starsze, jak i nowsze). Np. dla formatu EX-on ograniczonym od góry obowiązują karty z setów od Ruby And Sapphire do Power Keepers. Często też korzysta się ze starych zasad… zupełnie tak jakby się przenieść w czasie.
Zmiany w zasadach
Aktualnie obowiązujące zasady są opisane w dziale z zasadami, poniżej zamieściłem spis znanych mi modyfikacji zasad na przestrzeni czasu:
Formaty EX-on:
- Osoba zaczynająca nie ciągnie karty
- Osoba zaczynająca może rzucać wszelkie Trainery/Stadiony/Toole, lecz nie może Supporterów
- Za pokonanie fossila nie bierze się Prize
Formaty BS/NEO:
- Osoba zaczynająca nie ciągnie karty
- Osoba zaczynająca może rzucać wszystkie Trainery
- Można zagrać Stadion, w momencie gdy Stadion o tej samej nazwie jest już w grze
- przy nieudanym flip’ie o confused atakujemy samego siebie. (najgorzej cierpią Pokémony psychiczne, które mają weakness x2 na siebie samego).
- Jeśli Retreatujemy Pokémona, który jest Confused to trzeba flipać monetą (jeśli Heads to wykonujemy normalny Retreat. Jeśli Tails, to odrzucamy energię, a Pokémon pozostaje na Activie).
Jeśli przejmujemy stere zasady należy również przyjąć stare działanie kart. Np. darkness i metal Enegy w przeszłości działały nieco inaczej, podobnie ma się sprawa z Fossilami, które za czasów BS miały tylko 10hp, itp.
Ogólnie jest to namieszane… w praktyce, niezależnie od formatu, gra się na nowych zasadach i wszystko jest w porządku.
Stare karty w nowych setach
Bardzo często karty są przedrukowywane (mowa tu przede wszystkim o Trainerach). Np. w secie Diamand And Pearl opublikowano takiego samego Switch’a jak w siecie Base Set (nazwa i działanie takie samo tylko wygląd trochę inny).
Stare karty, które zostały przedrukowane w nowszych setach:
- Można oficjalnie używać na turniejach, pomimo tego, że w starszej wersji nie spełniają wymogów formatu.
- Mają działanie jak ich nowszy odpowiednik. Np. Here Comes Team Rocket z setu „Team Rocket” było Trainerem, w secie „Team Rocket Returns” jest Supporterem – niezależnie od tego jak ta karta wygląda teraz ma ona działanie Supportera. Podobnie sprawa wygląda z Fossilami
za pośrednictwem Karty Pokémon – Pokémon TCG
━ OSTATNIE KOMENTARZE