Pokemon Red/Blue

Pokémon Red i Pokémon Blue to pierwsze gry z serii Pokémon wydane poza Japonią. W Ameryce Północnej, ich premiera miała miejsce 30 września 1998, w Australii i Nowej Zelandii 23 października 1998 i wreszcie w Europie – 10 czerwca 1999.

Mimo, że zostały wydane niemal pod koniec życia Game Boya, szybko stały się najlepiej sprzedającymi grami na tę konsole jak i również najlepiej sprzedającymi się grami RPG wszech czasów.

W grze wcielamy się w młodego trenera Pokémonów, rozpoczynającego przygodę w rodzimym Pallet Town, położonym w regionie Kanto. Dokładnie tego samego dnia, nasz przyjaciel — a za razem rywal — zaczyna swoją przygodę w świecie kieszonkowych potworów. Gdy chcemy opuścić miasteczko, zatrzymuje nas profesor Oak, znany na całym świecie badacz Pokémonów — wyjaśnia nam, że w takiej sytuacji, moglibyśmy na swej drodze spotkać dzikiego Pokémona i jest to dla nas niebezpieczne. Zabiera on gracza do swojego laboratorium, gdzie bohater po raz pierwszy spotyka rywala. Przystępując do przygody, musimy stanąć przed dosyć trudnym wyborem — musimy zdecydować, który z trzech dostepnych Pokémonów zostanie naszym pierwszym partnerem — czy będzie to roślinno-trujący Bulbasaur, a może ognisty Charmandera lub wodny Squirtle? Wnuk Oaka, zawsze wybierze stworka, który będzie miał przewagę typu nad tym, któremy my weźmiemy. Wtedy też, stoczymy naszą pierwszą walkę Pokémon.

Co ja klikam?

Naszym celem jest podróż po regionie Kanto i zostanie mistrzem Pokémon — aby tego dokonać, musimy pokonać ośmiu Gym Leaderów. Za wygraną zdobędziemy odznaki, których komplet pozwoli nam podjąć wyzwanie i spróbować zwyciężyć z członkami Elite Four — czwórką potężnych trenerów, których pokonanie gwarantuje nam zdobycie tytułu mistrza (czy aby na pewno?).

Na swej drodze, oprócz rywala i liderów, multum trenerów, których będziemy musieli pokonać, a także organizacje przestępczą zwaną Team Rocket.

W Pokémon Red/Blue możemy także wymieniać się Pokémonami ze znajomymi za pośrednictwem Link Cable. Jest to niezbędna czynność, jeśli chcemy zapełnić cały Pokedex. Wymiany są możliwe, z grami w różnych językach, wyjątkiem jest jednak japońska wersja, która nie może się połączyć z inną wersją językową. Dodatkowo, mamy możliwość wymiany nie tylko z wersjami Red/Blue, a także Yellow i grami drugiej generacji (Gold, Silver, Crystal).

Obie gry dają nam możliwość złapania 150 różnych gatunków Pokémonów. Aby zdobyć Mew musimy albo otrzymać go za pośrednictwem eventu (których dziś już nie rozdają), albo wykorzystać glitch w grze. Niektóre Pokémony nie są dostępne wyłącznie w danej wersji gry — aby je zdobyć, musimy się wymienić.

Informacje o grach

  • Developer: Game Freak
  • Wydawca: Nintendo
  • Platforma: Game Boy
  • Daty wydania:
    • 27 lutego 1996 (JPN – Red/Green), 15 października 1996 (Blue)
    • 28 września 1999 (USA)
    • 5 października 1999 (EUR)