Pokemon Crystal

Pokémon Crystal to siostrzana gra Pokémon Gold/Silver, ostatnia gra Pokémonów drugiej generacji na Game Boy Color. Premiera części miała miejsce 14 grudnia 2000 roku, w Ameryce Północnej 29 lipca 2001, a w Europie 2 listopada 2001.

Zawierała wiele poprawek i kilka nowych dodatków w przeciwieństwie do wersji złotej i srebrnej. Po raz pierwszy w głównych grach Pokémon można wybrać płeć swojego bohatera – czy zagramy chłopcem czy dziewczynką. Dodatkowo wprowadzone ruchome obrazki (zwane sprite’ami) Pokémonów. Dodano też nowych nauczycieli ataków, a także Battle Tower. W fabule zostały wprowadzone minimalne modyfikacje – na swej drodze możemy spotkać legendarnego Pokémona, Suicune’a oraz Eusina, którzy odgrywają kluczową rolę. Nieco zmienione zostały też niektóre lokalizacje (np. Alph Ruins).

Hej! Jestem Kris!

Podobnie jak w Gold/Silver grę zaczynamy w mieście New Bark Town, gdzie zaczynamy przygodę jako początkujący trener (bądź trenerka) Pokémonów. Na swojej drodze spotkamy wielu doświadczonych trenerów, którym będziemy musieli stawić czoła. Po pokonaniu ośmiu liderów sal w regionie Johto, czeka nas wyprawa na podbój Ligi Pokémon. Jednak, to nie wszystko – po zdobyciu tego tytułu będziemy mieli możliwość odwiedzenia regionu znanego nam z gier Pokémon Red/Blue/Yellow – Kanto, gdzie czekają na nas kolejne wyzwania – między innymi powstrzymanie Zespołu R, a na samym końcu pokonanie najsilniejszego trenera w grze – Reda.

Gra oferuje Pokémony drugiej jak i z pierwszej generacji, ale nie każdy kieszonkowy potwór dostępny jest w tej wersji gry. Aby wypełnić cały Pokedex, musimy wymienić się z kolegą (bądź koleżanką) za pomocą link cable’a. Gra posiada wsteczną kompatybilność, aby była możliwość zdobycia wszelakich ekskluzywnych Pokémonów z I generacji.

Informacje o grze

  • Developer: Game Freak
  • Wydawca: Nintendo
  • Platforma: Game Boy Color
  • Daty wydania:
    • 14 grudnia 2000 (JPN)
    • 30 lipca 2001 (USA)
    • 31 października 2001 (EUR)