Pokémon Sword & Shield

Pokémon Sword i Pokémon Shield to gry rozpoczynające ósmą generację Pokémon, które zostaną wydane pod koniec 2019 roku na konsolę Nintendo Switch. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane na Pokémon Direct 27 lutego 2019 – data nie była przypadkowa – to tak zwany Dzień Pokémon, przypadający w datę wydania pierwszych gier Pokémon.

W grach przenosimy się nowego regionu – Galar. Krajobraz jest jest przepiękny – współczesne miasta, gęste lasy, pokryte śniegiem góry i idylliczne widoki. Mówi się, że ludzie i Pokémony żyjące tutaj wspólnie nad nim pracowali, aby to osiągnąć. Czekają na nas tu klasyczne pojedynki z trenerami oraz liderami sal, a pokonując każdego po kolei będziemy bliżej naszego głównego celu – zdobycia tytułu mistrza Pokémon.

Weterani mogą odetchnąć z ulgą – nie ma tu systemu łapania Pokémonów, którego doświadczyliśmy w Pokémon Let’s Go Pikachu & Eevee, powróciliśmy do klasycznego łapania stworków sięgającego początków gier Pokémon Red/Blue.

Wcielając się w rozpoczynającego podróż trenera (bądź trenerki) Pokémon staniemy przed wyborem naszego pierwszego Pokémona – trzy startery, a zarazem pierwsze Pokémony (nie licząc wprowadzonego wcześniej Meltana i Melmetala w Pokémon GO i Pokémon Let’s GO) ósmej generacji. Schemat nie zmienił się – do wyboru mamy Pokémony o typach Grass, Fire i Water. To już tylko zależy od Nas kogo z trzech nowych Pokémonów wybierzemy na swojego partnera – czy będzie to Grookey, Scorbunny a może Sobble?

Grookey, Scorbunny i Sobble

Pokémon Sword & Pokémon Shield oferują wiele nowych funkcji, takich jak Wild Area, w której można łapać dzikie Pokémony i mechanika Dynamax, która pozwala na tymczasowe powiększenie swojego Pokémona podczas walki. Ponadto, gra oferuje wiele nowych funkcji online, takich jak Max Raid Battles, w których gracze mogą walczyć z Dynamax Pokémonami z innymi graczami online.

W grze można znaleźć wiele nowych Pokémonów, takich jak Alcremie, Duraludon i Toxtricity. Każdy z tych Pokémonów ma swoje unikalne umiejętności i ataki. Dodatkowe znane nam stworki dostają swoją galariańską formę – np. Meowth czy Ponyta. Gracz może łapać dzikie Pokémony w Wild Area, gdzie można znaleźć wiele różnych gatunków Pokémonów.

Poznajemy również nową grupę antagonistów – Team Yell, których celem jest pomóc Marnie (jedna z naszych rywalek w grze) w zdobyciu tytułu mistrzyni Pokémon. Sam zespół jest przedstawiony jako gang, który wandalizuje i przeszkadza innym trenerom Pokémonów, a wszystko po to, by pomóc Marnie z zdobyciu popularności. Niemniej jednak wraz z postępem gry odkrywamy, że wszystko co robią wynika z miłości do Pokémonów i chęci pomocy Marnie w osiągnieciu celów.

Pokémon Sword & Shield doczekały się również dodatku (DLC), podzielonego na dwie części – The Isle of Armor (17 czerwca 2020) oraz The Crown Tundra (23 października).

Informacje

  • Japoński tytuł: Pocket Monsters Sword / Pocket Monsters Shield
  • Angielski tytuł: Pokémon Sword / Pokémon Shield
  • Premiera:
    • Cały świat: 15 listopada 2019
  • Platforma: Nintendo Switch