Nowe zdolności

Zdolności (popularnie abilitki, z ang. Ability) to mechanika gry wprowadzona w grach trzeciej generacji, która zapewnia pasywny efekt w bitwie lub też poza nią. Z każdą kolejną generacją wprowadzono nowe, często tylko dla konkretnych Pokémonów z danej generacji — mechanikę całkowicie pominięto w grach Pokémon Let’s Go Pikachu!/Eevee! i w Legends: Arceus, ale w Scarlet i Violet wróciła na swoje miejsce i dodała kilkanaście kolejnych.

Farigiraf i jej zdolność Cud Chew

Lista nowych zdolności

Nazwa Opis zdolności
Anger Shell Gdy atak spowoduje spadek HP do połowy lub mniej, Pokémon wpada w złość. Obniża to jego statystyki Obrony i Sp. Def, ale zwiększa statystyki Ataku, Sp. Atak i Szybkość
Armor Tail Tajemniczy ogon zakrywający głowę Pokémona sprawia, że przeciwnicy nie mogą używać ruchów priorytetowych przeciwko Pokémonowi lub jego sojusznikom.
Beads of Ruin Koraliki Pokémona obniżają statystyki Obrony Specjalnej wszystkich Pokémonów oprócz niego samego.
Commander Pokémon wejdzie do ust sojuszniczego Dondozo, jeśli taki znajduje się na polu bitwy. Następnie Pokémon wysyła polecenia z wnętrza Dondozo.
Costar Pokémon kopiuje zmianę statystyk sojusznika po wejściu na pole bitwy.
Cud Chew Pozwala użytkownikowi zjeść trzymaną jagodę jeszcze raz na koniec tury.
Earth Eater Gdy ruch typu ziemnego trafi Pokémona, jego PŻ zostanie przywrócone, zamiast otrzymać obrażenia.
Electromorphosis Pokémon zostaje “naładowany” po otrzymaniu obrażeń, co zwiększa moc następnego ruchu typu elektrycznego, którego użyje Pokémon.
Embody Aspect Serce Pokémona wypełnia się wspomnieniami, sprawiając, że Teal Mask świeci, a statystyka szybkości Pokémona zostaje zwiększona.
Embody Aspect Serce Pokémona wypełnia się wspomnieniami, sprawiając, że Hearthflame Mask świeci, a statystyka ataku Pokémona zostaje zwiększona.
Embody Aspect Serce Pokémona wypełnia się wspomnieniami, sprawiając, że Wellspring Mask świeci, a statystyka Sp. Def Pokémona zostaje zwiększona.
Embody Aspect Serce Pokémona wypełnia się wspomnieniami, sprawiając, że Cornerstone Mask świeci, a statystyka defensywy Pokémona zostaje zwiększona.
Good as Gold Pokémon ma pełną odporność na ruchy statusowe innych Pokémonów.
Guard Dog Zwiększa statystykę ataku Pokémona, jeśli jest zastraszony. Ruchy i przedmioty, które zmusiłyby Pokémona do zmiany, również nie działają.
Hadron Engine Przekształca pole bitwy w Teren Elektryczny, gdy pojawia się na nim Pokémon. Statystyka Ataku Specjalnego Pokémona zyskuje premię na Elektrycznym Terenie.
Hospitality Leczy do 25% maksymalnych HP swojego partnera Pokémona, gdy wchodzi do walki.
Lingering Aroma Każdy bezpośredni kontakt z Pokémonem zmieni zdolność atakującego na Lingering Aroma.
Mind’s Eye Pokémon ignoruje zmiany w unikach przeciwników, jego celność nie może zostać obniżona i może trafiać typy Ghost za pomocą ruchów typu Normalnego i Walki.
Mycelium Might Pokémon jest wolniejszy podczas używania ruchów statusowych, ale ruchy te nie będą zakłócane przez zdolności przeciwnika.
Opportunist Jeśli statystyka przeciwnika zostanie podniesiona, Pokémon skorzysta z okazji, aby podnieść tę samą statystykę.
Orichalcum Pulse Ostre światło słoneczne pojawi się nad polem bitwy, gdy Pokémon wejdzie do walki. Pokémon otrzymuje premię do statystyk ataku podczas ostrego światła słonecznego.
Poison Puppeteer Pokémony zatrute ruchami Pecharunta również staną się zdezorientowane.
Protosynthesis Pokémon uzyskuje wzmocnienie statystyk podczas Sunlight lub jeśli trzyma przedmiot Booster Energy.
Purifying Salt Pokémon jest chroniony przed efektami statusowymi, a obrażenia otrzymywane od ruchów typu duch są zmniejszone o połowę.
Quark Drive Najbardziej zaawansowana statystyka Pokémona otrzymuje wzmocnienie na Elektrycznym Terenie lub jeśli Pokémon posiada Energię Wzmacniającą.
Rocky Payload Ruchy typu skalnego otrzymują wzmocnienie.
Seed Sower Zmienia pole bitwy w trawiasty teren, gdy Pokémon zostanie trafiony atakiem.
Sharpness Zwiększa moc ruchów tnących o 50 procent. Ruchy tnące obejmują Aerial Ace, Air Slash, Furry Cutter, Sacred Sword i inne
Supreme Overlord Kiedy Pokémon zostaje przywołany do walki, jego statystyki ataku i ataku specjalnego zostają nieznacznie zwiększone za każdego sojusznika w drużynie, który został pokonany.
Supersweet Syrup Obniża uniki przeciwnych Pokémonów o 1 stopień po pierwszym wysłaniu do walki.
Sword of Ruin Miecz Pokémona obniża statystyki Obrony wszystkich Pokémonów oprócz niego samego.
Tablets of Ruin Moc zniszczonych drewnianych tablic Pokémona obniża statystyki ataku wszystkich Pokémonów oprócz niego samego.
Tera Shift Kiedy Pokémon wchodzi do walki, pochłania energię wokół siebie i przekształca się w swoją formę Terastal.
Tera Shell Powłoka Pokémona zawiera moce każdego typu. Wszystkie ruchy zadające obrażenia, które trafią Pokémona, gdy jego PŻ są pełne, nie będą zbyt skuteczne.
Teraform Zero Kiedy Terapagos zmienia się w swoją Stellar formę, wykorzystuje swoje ukryte moce, aby wyeliminować wszystkie efekty pogodowe i terenowe, redukując je do zera.
Thermal Exchange Statystyka ataku Pokémona wzrasta za każdym razem, gdy Pokémon zostanie trafiony ruchem typu ognistego. Pokémon jest również odporny na efekt statusu oparzenia.
Toxic Chain Moc toksycznego łańcucha Pokémona może zatruć każdy cel, w który Pokémon trafi ruchem.
Toxic Debris Gdy Pokémon otrzyma obrażenia fizyczne, po stronie drużyny przeciwnej rozrzucane są zatrute kolce.
Vessel of Ruin Obniża statystyki Ataku Specjalnego wszystkich Pokémonów oprócz niego samego.
Well-Baked Body Pokémon nie otrzymuje obrażeń od ruchów typu ognistego, a zamiast tego ma znacznie zwiększoną statystykę Obrony.
Wind Power Ruchy Pokémona typu elektrycznego zyskują większą moc, gdy zostanie trafiony ruchem podobnym do wiatru. Ruchy podobne do wiatru obejmują np.. Hurricane, Icy Wind, Blizzard, Heat Wave i Fairy Wind
Wind Rider Jeśli działa Tailwind, statystyka ataku Pokémona zostaje podniesiona. Statystyka ataku Pokémona jest również odporna na ruchy podobne do wiatru, a jeśli jakikolwiek ruch wiatru spróbuje uderzyć Pokémona, jego statystyka ataku również zostanie podniesiona.
Zero to Hero Kiedy Pokémon wycofa się z walki, przekształca się w swoją Hero Form.