Pokémon Scarlet & Violet

Pokémon Scarlet i Pokémon Violet to najnowsze gry z serii Pokémon, które ukazały się na konsoli Nintendo Switch w listopadzie 2022 roku. Są to pierwsze gry z dziewiątej generacji Pokémon, które wprowadzają wiele nowości i zmian w porównaniu z poprzednimi częściami. Możemy wyruszyć na niezapomnianą przygodę w otwartym świecie pełnym Pokémonów, odkrywać tajemnice regionu, zdobywać odznaki, walczyć z rywalami i legendarnymi Pokémonami, a także nawiązywać przyjaźnie z innymi trenerami i Pokémonami.

Pokémon Scarlet i Pokémon Violet przenoszą akcję do regionu Paldea, który jest inspirowany krajami Półwyspu Iberyjskiego, obejmuje Hiszpanię, Portugalię i Andorę, ich wspólną kulturę i faunę. Czerpie inspiracje przede wszystkim z kultury Hiszpanii, co widać w architekturze, gastronomii, wpływach muzycznych, nazewnictwie niektórych Pokémonów, a także na sporadycznym używaniu języka hiszpańskiego przez mieszkańców Paldei. Dodatkowe nawiązania do Portugalii, jej architektury i języka można znaleźć głównie na zachodzie regionu.

W Paldea’i poznajemy ponad 100 nowych Pokémonów, które należą do dziewiątej generacji, a także powraca wiele znanych Pokémonów z poprzednich generacji. Na początku gry możemy wybrać jednego z trzech Pokémonów startowych, który będzie towarzyszyć nam przez całą przygodę. Są to:

  • Sprigatito, Pokémon typu trawiastego, który przypomina małego kota z liściastym ogonem. Jest bardzo energiczny, ciekawski i przyjacielski.
  • Fuecoco, Pokémon typu ognistego, który wyglądem przypomina krokodyla. Wyluzowany, robiący wszystko własnym tempem.
  • Quaxly, Pokémon typu wodnego, który ma przypomina kaczkę z niebieskim upierzeniu. Jest bardzo spokojny, mądry i lojalny.
Startery w regionie Paldea

W centrum Paldei mieści się największe miasto w regionie – Mesagoza. To tutaj znajduje się Akademia Naranja lub Akademia Uva. W Pokémon Scarlet i Pokémon Violet nazwa szkoły, jej emblemat, mundurki i inne drobiazgi różnią się w zależności od wersji gry. Pokédex został dodany do telefonu Rotom jako aplikacja. Gracze mogą dzięki niemu zobaczyć mapę całego regionu Paldea w aplikacji mapy, która pokaże ich aktualną lokalizację, wraz ze szczególnymi punktami takimi jak miasta, centra Pokémonów, a także dzikie Pokémony występujące na danych obszarze.

Okładkowe Pokémony to Koraidon (Pokémon Scarlet) i Miraidon (Pokémon Violet) – legendy, o których się mówi, że mają moce, które znacznie przewyższają moce innych Pokémonów. Pokémony te mogą zmieniać swoje formy w zależności od tego, co robią i po jakim terenie się przemieszczają. Możemy na nich jeździć, pływać po jeziorach, oceanie, a nawet i szybować, gdy zeskoczymy z gór czy wysokich budynków.

Zjawisko Tarastal występuje tylko w regionie Paldea i sprawia, że Pokémony błyszczą  jak klejnoty. Kiedy Pokémon Terastalizuje, Tera Jewel pojawia się nad głową Pokémona jak korona, a Pokémon lśni jak oszlifowany kamień szlachetny.

Wszystkie Pokémony w Paldei mogą Terastalizować, aby uzyskać specjalne moc, a Terastalizacja pozwala graczom urozmaicić bitwy poprzez zwiększenie siły wszelkich ruchów, które mają ten sam typ, co Typ Tera ich Pokémona. Istnieje 18 typów, co oznacza, że istnieje niezliczona ilość kombinacji typów Pokémonów i Tera. Mechanika ta może być zastosowana raz na bitwę, a transformacja będzie trwała do jej końca. Dodatkowo wymagany jest zawsze Tera Orb. który będzie używany przy każdej próbie Terastalizacji. Można go naładować dotykając kryształów przepełnionych terastalną energią lub udając się do Centrum Pokémon.

Gracze mogą terastalizować Pokémona raz na bitwę, a transformacja będzie trwała do jej końca. Gracze będą potrzebować Tera Orb, aby Terastalizować Pokémona, który będzie musiał być ładowany po każdym użyciu. Gracze mogą ładować swoją Tera Orb, dotykając kryształów przepełnionych terastalną energią lub udając się do Centrum Pokémonów. Jedną z funkcji online są także Tera Raidy, gdzie w czwórkę możemy stawić czoła dzikiemu Pokémonowi, który jest w trakcie terastalizacji – dostępne do rajdowania są także legendarne Pokémony!

Podczas Pokémon Presents 27 lutego 2023 ogłoszono, że gry doczekają się DLC – The Hidden Treasure of Area Zero, składające się z dwóch części – The Teal Mask i The Indigo Disk. Dodatkowo 11 stycznia 2024 został udostępniony epilog do DLC o nazwie Mochi Mayhem.

Informacje

  • Japoński tytuł: Pocket Monsters Scarlet / Pocket Monsters Violet
  • Angielski tytuł: Pokémon Scarlet / Pokémon Violet
  • Premiera:
    • Cały świat: 18 listopada 2022
  • Platforma: Nintendo Switch