Agile i Strong Style

Pokémon Legends: Arceus wprowadza nową mechanikędo tradycyjnych walk Pokémonów. Pojawia się ona w postaci ruchów Agile Style i Strong Style. W miarę postępów w grze twój Pokémon zacznie opanowywać ruchy i pozwoli na wykonywanie ich w jednym z tych stylów.

Jak odblokować Agile i Strong Style?

O Agile i Strong Style dowiadujemy się już na początku gry, zaraz po pierwszej walce z Akarai/Rei na polu treningowym. Po zakończeniu bitwy, kapitan Zisu wprowadza gracza w mechanikę opanowywania ruch i używania stylów.

Kiedy nasze Pokémony zdobywają kolejne poziomy, zaczynają one poznawać i opanowywać określone ruchy. Move Mastering nie jest związany z tym, ile razy użyto ataku w bitwach, a określane przez poziom Pokémona — podobnie jak w przypadku uczenia się nowych ataków — otrzymujemy powiadomienie, jeśli jest to nowy atak lub też Move Mastered.

Silniejsze ruchy są zwykle opanowywane na znacznie wyższych poziomach. Możliwe jest jednak opanowanie ruchów wcześniej niż wymagany poziom. Porozmawiaj z Zisu na placu treningowym. Jeśli dasz jej Seed of Mastery, pomoże Twojemu Pokémonowi opanować ruch. Kosztuje to jedno nasiono za każdy ruch, który chcesz opanować. Nasiona są zwykle zdobywane za pokonanie lub złapanie Pokémona alfa.

Jak używać ataków Agile i Strong?

Po opanowaniu danego ruchu będziesz mógł/mógła używać w walce trzech jego wersji: normalnej, Agile lub Strong. Możesz wybierać między nimi podczas bitwy, podświetlając ruch i naciskając przyciski L lub R. Możesz to zrobić za każdym razem, gdy nadejdzie twoja kolej. Ruch w normalnym stylu będzie działał jak zwykle, ale gdy użyjesz go w jednym z dwóch stylów, jego efekt nieznacznie się zmieni.

Walki Pokémonów są turowe, a jeden Pokémon atakuje po drugi. Pokémon Legends: Arceus wprowadza Action Speed, nowy system, który określa kolejność tur w bitwie. Podczas większości bitew z dzikimi Pokémonami na niższych poziomach, nie będzie to miało większego znaczenia, ponieważ zazwyczaj można je wygrać w ciągu zaledwie kilku tur. Podczas dłuższych bitew, takich jak te przeciwko Pokémonom alfa, ma to znacznie większy wpływ, ponieważ bitwy mogą trwać o kilka ruchów dłużej.

Niezależnie od używanego stylu, ważne jest, aby zwracać uwagę na PP ruchu. PP to skrót od Power Points i zasadniczo odnosi się do tego, ile razy Pokémon może użyć tego ruchu (są to liczby, takie jak 20/20, które można zobaczyć podczas wybierania ruchów).

Zwykłe ruchy zmniejszają PP o 1 za każdym razem, gdy są używane. Ruchy Agile Style i Strong Style zmniejszają PP o 2. Gdy PP ruchu wynosi 0, nie można go użyć, dopóki Pokémon nie odpocznie.

Jak działa styl Agile?

Styl Agile zmniejsza moc ruchu. Ataki trafiają słabiej, a ruchy statusowe mają słabsze efekty. Ten kompromis niesie ze sobą dodatkową korzyść w postaci szybszej Action Speed, co zazwyczaj pozwala na wykonanie dwóch tur pod rząd.

Jak działa styl Strong?

Silny styl zwiększa moc ruchu. Ataki uderzają mocniej, a ruchy statusowe mają zwiększone efekty. Ta moc wiąże się z obniżeniem szybkości akcji, co zwykle skutkuje tym, że przeciwnik ma dwie tury, zanim ty będziesz mógł ponownie wykonać ruch.

Kiedy używać styl Agile, a kiedy Strong? Czy jeden styl jest lepszy od drugiego?

Teraz gdy omówiliśmy, co robią te style, możesz się zastanawiać: “Dlaczego / kiedy powinienem używać tych stylów?” lub “Czy jeden styl jest lepszy od drugiego?”. Krótka odpowiedź brzmi: wszystko zależy od tego, jak TY chcesz grać w grę. Możliwe jest przejście całej gry Pokémon Legends: Arceus bez używania żadnego ze stylów w swoich bitwach. Dodatkowo, jeden styl nie jest z natury lepszy od drugiego.

Styl Agile, choć słabszy niż zwykły atak, pozwala ci wykonać kolejną turę zaraz po nim. Może to być świetna kombinacja na początku bitwy. Silny styl sprawia, że pomijasz turę, ale jeśli użyjesz go do zwiększenia siły ataku, może to być wystarczająco potężne, aby znokautować przeciwnika i zakończyć bitwę.

Nowy system prędkości akcji dodany do bitwy w Pokémon Legend: Arceus dodaje tylko niewielką poprawkę do formuły turowych bitew Pokémonów. Możesz jednak odkryć, że ponieważ większość twoich bitew będzie zwykle toczyć się przeciwko dzikim Pokémonom na niższych poziomach, system Action Speed nie ma większego znaczenia, ponieważ te bitwy można zwykle wygrać w ciągu zaledwie kilku tur. Podczas dłuższych bitew, takich jak te przeciwko Pokémonom Alfa, system ten odgrywa znacznie bardziej znaczącą rolę, ponieważ jest więcej tur do pokonania.

Dodatkowo niektóre silne Pokémony będą stosować przeciwko tobie ruchy w stylu Agile/Strong. Ostatecznie możesz używać ruchów w dowolny sposób, niezależnie od tego, czy są one normalne, zwinne czy silne.