Pokémon: Zoroark – Mistrz Iluzji

Pokémon: Zoroark – Master of Illusions
czas trwania: 1 godz. 36 min.
reżyseria: Kunihiko Yuyama
scenariusz: Hideki Sonoda
premiery:
27 sierpnia 2011 (Polska)
10 lipca 2010 (Japonia)
[Głosów: 1 Średnia: 5]
5 luty 2011 (Ameryka)

Opis

Zoroark: Mistrz Iluzji to trzynasty pełnometrażowy film Pokémon. Opowiada o próbie wykorzystania mrocznego Pokémona – Zoroarka – do niecnych celów przez pana Kodaia.

Ash i przyjaciele zatrzymują się w Centrum Pokémonów, gdzie mają okazję obejrzeć w telewizji mecz Pokémon Baccera. Okazuje się, że niedługo w mieście Crown odbędzie się Puchar Świata w tej dyscyplinie. Dowiadują się także, że w zawodach weźmie udział drużyna złożona z Raikou, Enteia i Suicune’a. Nasi bohaterowie postanawiają, że nie może ich tam zabraknąć i wyruszają na miejsce rozgrywek.

W tym samym czasie pan Kodai przygotowuje zniewolonego Zoroarka do podszywania się pod Legendarne Pokémony z Johto. Zoroark jest więziony w supernowoczesnym samolocie Kodaia wraz z Zoruą. Umiejętność zmiany formy Zorui pozwala mu uciec z samolotu i bezpiecznie wylądować. Zorua szybko wplątuje się w kłopoty, zadzierając z grupą Vigorothów. Z opresji ratują go zagubieni w lesie Ash i przyjaciele. Chwile po tym Zorua transformuje się do postaci Asha. Okazuje się, że taka transformacja nie jest pełna, gdyż ogon Zorui, przy zmianie w postać człowieka, nie znika, a w przypadku jego dotknięcia Zorua wraca do standardowego wyglądu.

Kodai wykorzystuje nagranie z zamkniętym Zoruą, aby zmusić Zoroarka do wykonywania swoich poleceń. Nakazuje on mrocznemu Pokémonowi zdewastować miasto pod postacią Suicune’a, Enteia i Raikou. Zoroark w obawie o los Zorui wykonuje polecenie swojego oprawcy. Kodai przygotowuje fałszywy materiał z niszczenia miasta, dodając jeszcze efekty specjalne, które mają na celu wystraszyć mieszkańców Crown. Prywatna telewizja Kodaia zaraz po tych wydarzeniach rozpoczyna medialną kampanię propagandową, na celu której jest zrzucenie winy za zachowanie legendarnych stworków na to, że kontroluje je „złowrogi Pokémon Zoroark”. Kodai nawołuje mieszkańców do opuszczenia miasta z uwagi na ich zagrożone bezpieczeństwo. W rzeczywistości chodzi mu o to, aby oczyścić miasto i ułatwić sobie poszukiwania Fali Czasu, która jest mu potrzebna, aby zachował swoją umiejętność przewidywania przyszłości.

Prawdziwe, choć nietypowo ubarwione, Raikou, Entei i Suicune jako Obrońcy Miasta wyczuwają, że Crown jest zagrożone, wyruszają więc na miejsce wydarzeń. Starówka miasta jest tymczasowo zamknięta, jednak dzięki pomocy Karla nasi bohaterowie dostają się na jej teren. Pan Kodai zaczyna śledzić Celebiego. Wkrótce po tym ma kolejną wizję, według której Fala Czasu znajduje się nieopodal jednego z miejskich zegarów. Ukazują mu się także ludzie, którzy spróbują mu przeszkodzić – Ash, Dawn, Brock, Karl i jego asystentka Rowena.

Na starówce Zoroark odnajduje Zoruę lecz wkrótce po tym zostaje złapany i uwięziony w klatce przez Goone’a. Karl po przyjrzeniu się miastu zauważa, że materiały telewizyjna Kodaia zostały zmanipulowane. Równolegle Kodai osobiście rozpoczyna poszukiwania Fali Czasu, sprawdzając wszystkie miejskie zegary. Nasi przyjaciele trafiają do domu dziadka Karla. Joe i Tammy wspominają o wydarzeniach sprzed dwudziestu lat, kiedy to przyroda w całym mieście zamarła, a Celebi aż do dziś go nie odwiedził. Zorua, Pikachu i Piplup ponownie wyruszają na poszukiwania Zoroarka. Miejscowe Pokémony nie są jednak przyjaźnie nastawione do mrocznego stworka i atakują go. Pikachu i Piplup nie są w stanie opanować niechętnych im Pokémonów. Dopiero nowo przybyły Celebi łagodzi nastroje. Celebi przyłącza się do poszukiwań.

Ash, Brock, Dawn i Karl trafiają do klatki Kodaia, który zawczasu stara się wyeliminować groźne dla siebie osoby. Bohaterowie zostają przetransportowani do samolotu złoczyńcy. Oswabadza ich tam Rowena, która, podobnie jak Karl, okazuje się być dziennikarką. Okazuje się, że Kodai od dawna studiuje starożytne pisma dotyczące przewidywania przyszłości i że jest on odpowiedzialny za spustoszenie Crown dwadzieścia lat temu, kiedy to wchłonął Falę Czasu. Kodai próbuje uwięzić Celebiego, jednak Zorua bardzo zaciekle broni nowego przyjaciela. Ostatecznie udaje się uratować Pokémona podróżującego w czasie. Zoroark wydostaje się z klatki, kiedy Obrońcy Miasta docierają do Crown. Raikou, Suicune i Entei od razu obierają mrocznego Pokémona za cel, gdyż uznają, że stanowi on zagrożenie dla miasta.

Ash z przyjaciółmi dociera na miejsce walki Kodaia z Zoruą. Wraz z Celebim uciekają do miasta, pomagają im miejscowe Pokémony. Dziadek Karla stwierdza, że jeszcze jeden zegar znajduje się na stadionie do Pokémon Boccera. Dowiaduje się o tym także Grings Kodai. Rozpoczyna się wyścig na stadion. Pokémony Joe’ego i Tammy – Mightyena i Tangrowth przerywają walkę Zoroarka z Obrońcami Miasta.

Ash niesie rannego Celebiego do Fali Czasu, a Dawn i Brock zatrzymują Goone’a oraz jego Scizory i Ninjaski. Zoroark w drodze na stadion pokonuje je wszystkie. Kodai wchłania Falę Czasu, ale okazuje się, że była to tylko iluzja stworzona przez potężnego mrocznego stworka. Przed wchłonięciem prawdziwej powstrzymują go Suicune, Raikou i Entei. Kodai zostaje aresztowany i traci swoje moce, co jest dla niego największa karą. Ponadto w telewizji zostaje wyemitowany materiał pokazujący jego prawdziwe oblicze. Ranny podczas walki ze złoczyńcą Zoroark dopiero w wyimaginowanym świecie Zorui zostaje uzdrowiony przez Celebiego.

Gdy Zoroark i Zorua, wraz z Karlem i Roweną odpływają do domu, Ash zapowiada chęć odwiedzenia rodzinnego regionu mrocznych Pokémonów.