Pokémon: Zaklęcie Unown

Pokémon 3: The Movie – Spell of the Unown: Entei
czas trwania: 1 godz. 31 min m3
reżyseria: Kunihiko Yuyama, Michael Haigney
scenariusz: Takeshi Shudo, Michael Haigney, Norman J. Grossfeld
premiery:
8 kwietnia 2002 (Polska)
8 lipca 2000 (Japonia)
6 kwietnia 2001 (Ameryka)
[Głosów: 11 Średnia: 4.1]
Pikachu Short: Pikachu & Pichu

Opis filmu

m3-2Mała dziewczynka – Molly i jej ojciec, oglądają razem książkę, przedstawiającą rysunki Legendarnych Pokémonów. Jej ulubione malowidło przedstawia Entei’a, którego utożsamia ze swoim rodzicielem. Ten słysząc to, chwyta swoją córkę, sadza na plecach i zaczyna z nią biegać po pokoju. Widać, że mała ma z tego sporą frajdę. Niestety, mężczyzna otrzymuje wiadomość od swojego asystenta, który informuje go, że dokonał nowego odkrycia w dziedzinie Unown. Kładąc swoją pociechę do snu, Profesor wychodzi. Dotarłszy na do tajemniczych ruin, umiejscowionych w sercu pustyni, Hale rozpoczyna badanie niewielkich tabliczek. Gdy jednak bierze on kilka z nich do ręki, pojawiają się Unown. Stworki wciągają naukowca do swojego wymiaru, zostawiając po nim jedynie laptop oraz szkatułkę z kwadratowymi tablicami. Jego asystent nie jest w stanie mu pomóc, więc uznając swojego mentora za zaginionego, udaje się do jego rezydencji, aby o wszystkim powiadomić jego rodzinę. Tym samym mała Molly zostaje sama. Zmartwiona i zagubiona, zaczyna ona bawić się tabliczkami, przywiezionymi z ruin, układając z nich wyrazy. Układając słowa ‘tata’, ‘mama’ i ‘ja’, dziewczynka zaczyna płakać. Z niewyjaśnionych przyczyn, jej łzy przywołują z sąsiedniego wymiaru Unowny, które materializują się przy dziecku i powodują, że w okół niego wytwarza się rodzaj magicznego kryształu, powoli pokrywającego całą posiadłość. Służba próbuje przyjść jej z pomocą, ale Pokémony blokują przejście. Molly otwiera swoją książkę na obrazku Entei’a i życzy sobie, żeby jej ojciec powrócił. Nieoczekiwanie, tuż za jej plecami materializuje się Entei, który mówi głosem Profesora Hale’a. Gdy zostaje on mianowany ‘papciem’, zgadza się spełnić życzenie dziewczynki. Gdy nastaje ranek, cała rezydencja przypomina swoim wyglądem kryształowy pałac…

Ash i jego przyjaciele kontynuują swoją podróż po regionie Johto, gdy na swojej drodze spotykają dziewczynę w czerwonej bandamce, będącej w posiadaniu Aipom. Nieznajoma przedstawia się jako Lisa, a następnie rzuca wyzwanie Ketchumowi. Ten akceptuje je, posyłając do walki Totodile’a, którego przeciwnikiem zostaje Granbull. Dzięki swej zwinności, Krokodyl szybko unika ataków oponenta, następnie traktując go potężną Wodną Bronią i zdobywając pierwszy punkt dla swojego trenera. W kolejnym meczu Chikorita przegrywa z Girafarig, jednak stratę tę odrabia Noctowl, który powala Aipom. Wynik potyczki znów zmienia stan na remis, w momencie gdy Bulbasaur nie jest w stanie sprostać Podmuchowi Butterfree. Na szczęście Cyndaquilowi udaje się wygrać z Mankey’em, a Pikachu, po sporych problemach, remisuje z Quagsire, w związku z czym główny bohater zwycięża jednym punktem. Po emocjonującej walce wszyscy zasiadają do wspólnego posiłku. W czasie jedzenia okazuje się, że najbliższe Poke-Centrum ulokowane jest w Greenfield, a ponieważ Lisa także zmierza w owym kierunku, proponuje ona dzieciakom, wskazanie im najkrótszej drogi. Misty bardzo chce zobaczyć to osławione miejsce, ale gdy wybiegają oni na wzgórze, ich oczom ukazuje się przedziwny widok. Większa część okolicy okryta jest tęczową materią, ponad którą wznoszą się dwie wieże kryształowego zamku. Także Zespół R zdziwiony jest obecnym stanem rzeczy. Co gorsza, tajemniczy proces cały czas postępuje, zamieniając coraz większe połacie pół i kwiatów w kryształowe rzeźby. Po chwili na miejscu zjawiają się reporterzy telewizyjni, którzy relacjonują całe zdarzenie. Materiał ogląda także Delia, która słysząc nazwisko swojego starego znajomego – Spencera Hale’a, więc czym prędzej udaje się do laboratorium Profesora Oaka. Postanawiają oni wspólnie udać się do Greenfield, zaniepokojeni tajemniczymi zajściami z tego obszaru.

m3-29W rezydencji spora grupa Unownów gromadzi się w kole, powodując poszerzanie się kryształowego fenomenu. Wkrótce na miejscu zjawiają się Oak i jego przyjaciółka, gdzie witają ich zaskoczeni Ash oraz reszta jego załogi. Wraz z nimi do Greenfield przybywa także ekipa robotników, która ma uporać się z dziwnym zjawiskiem. Tymczasem Molly spogląda na stare zdjęcia. Na jednym z nich, takim samym, jakie posiada Delia. W pewnym momencie dziewczynka prosi Entei’a, aby znalazł dla niej również mamę. Wkrótce Legenda rusza przed siebie, zmierzając w kierunku Centrum Pokémon. Jego obecność wyczuwa Pikachu, który przyjmuje bojową pozę. Po chwili Ognisty Pok zjawia się przed naszymi bohaterami w całej okazałości i hipnotyzując Delię, porywa ją. Pikuś próbuje go powstrzymać, chwytając się jego ogona, ale na próżno. W końcu gryzoń zostaje zrzucony, a porywacz ucieka w kierunku kryształowego pałacu. Na miejscu Pani Ketchum, wciąż znajdująca się pod wpływem hipnozy, zaczyna towarzyszyć swojej nowej córką. Z kolei zaklęcie Unownów wciąż rozprzestrzenia się po Greenfield. Słońce chyli się ku zachodowi, gdy Profesor Oak analizuje posiadane informacje na temat Ognistego Psa. Dowiedziawszy się, że w całe zamieszanie wplątane są również Poke-Litery, jego reakcja nie jest zbyt radosna. Z kolei w Charizardowej Dolinie, Charuś Asha odpoczywa po treningu, zaglądając do chatki, w której mieszka Liza. Jak się okazuje, jego obecna mentorka ogląda właśnie relacje z dzisiejszych wydarzeń. Widząc tam Asha, Smok spogląda zdecydowanie w stronę nieba. Wieczorem ekipa budowlana stara się staranować kryształową substancję, która rozprzestrzenia się z zawrotną szybkością. Początkowo buldożerowi idzie całkiem nieźle, ale gdy tylko Molly zauważa sprawozdanie z jego poczynań w telewizji, denerwuje się, co z kolei powoduje natychmiastową reakcję ze strony Unownów. W jednej chwili maszyna zostaje staranowana, a następnie pokryta kryształową substancją.

Tymczasem w Centrum Pokémon, Profesor Oak otrzymuje wiadomość od Molly. Dziewczynka prosi, aby zostawiono ją i jej rodzinę w spokoju. Zastanawiając się przez chwilę, Ketchum wie już co robić. Nie chcąc ani chwili dłużej zwlekać, wybiega on z budynku, kierując się w stronę zamku. Wkrótce dołączają do niego także pozostali członkowie brygady oraz Lisa, która wręcza naszemu bohaterowi PokeGear. Podążając wzdłuż strumienia, nasi bohaterowie brodzą w kierunku posiadłości Hale’ów. Także Zespół R zmierza w ową stronę, korzystając w tym celu ze swojego balonu, jednak niespodziewanie zostają oni zaatakowani przez Enteia. Legenda niszczy pojazd Rocketowców, sprawiając, że ci rozbijają się o ścianę pałacu, wpadając do środka. Tymczasem Ognisty Pies wraca do swojej pociechy, która wciąż śledzi relację telewizyjną. Niestety, reporterce udaje się zauważyć Asha i jego przyjaciół, zdradzając tym samym ich obecność. Bulbasaur i Chikorita, wyniesieni przez Noctowla, wciągają następnie trójkę dzieciaków, używając w tym celu Dzikich Pnączy. Widząc to, Molly wpada na pewien pomysł – ona także chciałaby mieć swojego Pokémona! Z kolei Delia, widząc swojego syna, wyrywa się z transu. Postanawia jednak przez jakiś czas nie uświadamiać o tym fakcie swoich “porywaczy”. Z kolei nasi bohaterowie wdzierają się w końcu do ogrodu, gdy nagle Ketchum otrzymuje telefon. Jak się okazuje, także Profesor Oak wie już o jego zniknięciu i nie jest on z tego faktu zadowolony. Udało im się także znaleźć kilka wskazówek, odnośnie obecnej sytuacji – Unowny potrafią czytać w cudzych myślach, a tym razem obrały sobie jako cel córkę Profesora Hale’a. Korzystając ze swych mocy, mogą one zmieniać i naginać rzeczywistość, kształtując ją według marzeń swych “ofiar”. Korzystając z pomocy Cyndaquila, Vulpixa, Totodile’a i Staryu, dzieciaki dostają się do wnętrza Kryształowej Fortecy.

m3-48Po przejściu przez wysokie schody, docierają oni na olbrzymie, zielone pole. Nie zdają sobie oni jednak sprawy, że Molly właśnie zmierza w ich stronę, a przynajmniej w wyimaginowanej formie. Zasnąwszy na ramieniu Delii, dziewczynka generuje swoją kopię na grzbiecie Enteia, ten z kolei staje na drodze Asha i jego paczki, tuż przed przejściem do kolejnego pomieszczenia. Panienka Hale, w nieco starszej formie, rzuca im wyzwanie, jednak Ketchum nie ma teraz ochoty na walkę. Próbuje on krzykiem uzyskać jakieś informacje, ale gdy zostaje zignorowany, z pomocą przychodzi Brock. Prosząc przyjaciela, aby kontynuował swoją wędrówkę, on sam bierze ciężar pojedynku na siebie. Niespodziewanie, Legendarny Pies generuje na ziemi arenę, a Molly wytwarza w swojej dłoni kryształowy Pokeball, z którego przywołuje Flaffy. Jej oponentem będzie Zubat, który stara się atakować Ultradźwiękami. Owca zostaje skonfuzjowana, jednak w tajemniczy sposób, szybko dochodzi do siebie, w porę unikając Uderzenia Skrzydłami i kontratakując Piorunem, który powala Poke-Nietoperza na łopatki. Kolejny wybór Lidera z Marmorii pada na Vulpixa, którego przeciwnikiem ma być Teddiursa. Niedźwiadek rozpoczyna od Dynamicznego Ciosu, a następnie udaje mu się zablokować kilka Szybkich Ataków Poke-Lisa. Brock uświadamia sobie, jak bezsensowna i jednostronna jest ta walka, jednak nadal postanawia on kontynuować. Z kolei Zespół R, korzystając z zamieszania, także przemyka się przez ten poziom. Vulpix w końcu opada z sił, a na jego zastępstwo pojawia się Onix. Skalny Wąż nie jest jednak w stanie oprzeć się technice Rolowania w wykonaniu Phanpy.

Tymczasem Ketchumowi i jego towarzyszce udaje się dobiec do kolejnego piętra. Z kolei Delia rozmawia z Molly, która na chwilę budzi się ze snu. Wygląda na to, że dziewczynce bardzo doskwierała samotność. Mała szybko odpływa z powrotem, w wyniku czego jej starszy sobowtór materializuje się przed Ashem i Misty, rzucając im kolejne wyzwanie. Tym razem to Liderka z Azurii postanawia wziąć je na siebie. Gdy Panna Hale słyszy, że jej rywalka, mimo tak młodego wieku, została Mistrzynią Stadionu, jej wygląd ulega zmianie. Następnie dziewczynki ustalają, że w potyczce używać będą jedynie Wodnych Pokémonów. Niespodziewanie, olbrzymia fala zalewa plażę na której stoją, sprawiając, że wszystko zostaje zakryte przez podnoszące się coraz wyżej i wyżej morze. Jak się jednak okazuje, pod wyimaginowaną wodą można zwyczajnie oddychać. Walka rozpoczyna się, a w pierwszej rundzie zmierzą się Kingdra i Goldeen. Smok, używając Zasłony Dymnej, dezorientuje swoją rywalkę, następnie nacierając na nią z zaskoczenia Pchnięciem. Gdy Ryba stara się odpowiedzieć Atakiem Furii, jej oponent skutecznie wykonuje serię uników, w końcu powalając na łopatki podopiecznego Misty. Kolejne starcie to Mantine kontra Staryu. Płaszczka stara się uwięzić rywalkę w Wirze, ale ta stosuje Korkociąg, dzięki czemu udaje się jej wyrwać z niezręcznej sytuacji. Następnie obydwa Stworki rozpoczynają wymianę ciosów. Z kolei Ketchumowi udaje się w końcu dotrzeć do pokoju, w którym znajduje się jego mama. Wyjaśniwszy jej, jak wygląda sytuacja, sugeruje on wydostanie się na zewnątrz. Gdy jednak Delia budzi ze snu Molly, uświadamia ją ona o prawdzie. Niestety, wywołuje to u dziewczynki szok. Jej atak złości sprawia, że kryształ pokrywający całe Greenfield zaczyna narastać. Sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. Spoglądnąwszy do książki z obrazkami, Delia uświadamia sobie, że mała dziewczynka wygenerowała z niej kolejną wizję. Co gorsza, na miejscu zjawia się Entei.

Uwięziwszy Panią Ketchum za kryształową ścianą, Legendarny Pies poleca intruzowi opuścić zamek. Ten jednak nie chce poddać się bez walki, przywołuje więc Totodile’a. Wodna Broń Krokodyla pudłuje, a gdy ten stara się wykonywać uniki, w końcu zostaje trafiony przez jeden z potężnych ataków swojego rywala. Ash próbuje zmienić strategię, przywołując Cyndaquila i rozkazując mu użyć Miotacza Płomieni. Niestety, także ten Stworek nie ma szans z wyimaginowanym przeciwnikiem. Niestety, Ash wciąż nie chce uwierzyć w prawdziwość Enteia, co sprawia, że Molly jeszcze bardziej się denerwuje. W kręgu Unownów zaczyna pojawiać się jasna kula, burząca harmonijne dotąd ruchy Psycho-Poków. W końcu Entei rusza do ataku, w związku z czym czoła stawia mu Pikachu. Niestety, po krótkiej wymianie ciosów, Legenda używa potężnego uderzenia, które wymiata poza wieżę zarówno Elektryczną Mysz, jak i jej trenera. Ketchum już ma spaść na kryształowe kolce, gdy nagle ktoś ratuje go z opresji. To Charizard! Wróciwszy na szczyt, Smok zderza się z Entei’em, jednak ten drugi wydaje się miec przewagę. W wyniku starcia, Poke-Jaszczurka wpada na Asha, powodując, że ten o mały włos znów nie wypada przez dziurę w ścianie. Tym razem z pomocą przychodzą mu Misty, Brock i Zespół R! Po krótkiej wymianie zdań wywiązuje się walka między dwoma Ognistymi Pokémonami, która wkrótce przenosi się na zewnątrz. Jednocześnie Ketchum stara się przemówić do rozsądku wyimaginowanemu Pokowi, ale ten nie zamierza słuchać. Co gorsza, w końcu szala zwycięstwa przechyla się na korzyść Legendy, której udaje się wyeliminować Charizarda, przygwożdżając go do ziemi swoją łapą. Już ma on zamiar zadać ostateczny cios, gdy zostaje powstrzymany przez Molly. Dziewczynka w końcu zrozumiała i ma już dosyć walki. Misty, Brock i Ash gratulują jej mądrej decyzji i proszą, aby udała się z nimi. Pod wpływem wzruszenia, dziewczynka sprawia, życzy sobie, aby wszystko wróciło do normy.

m3-68Niestety, wygląda na to, że coś nie jest w porządku. Nagle spod ziemi zaczynają wyrastać kryształy, które nacierają nawet na Enteia. Używając swojego płomienia, Legenda toruje naszym bohaterom drogę do wyjścia, a ci nie czekając na zaproszenie, od razu zaczynają zbiegać w dół. Dzwoniąc do Profesora Oaka, Ash dowiaduje się, że chaos wywołany jest przez Unowny, które nagromadziły tak dużo psycho-energii, że w końcu utraciły nad nią kontrolę. Co gorsza, krystalizacja z zawrotną szybkością pokrywać całe Greenfield. Dzieciaki docierają do komnaty, w której zebrane są Poke-Litery, jednak natarcie na nie nie jest możliwe z powodu dziwnej bariery. Pikachu i Charizard próbują ją wspólnie staranować, ale za każdym razem ich ataki zostają skierowane przeciwko nim samym. Sytuacja nie wygląda zbyt różowo, gdy nagle na miejscu zjawia się Entei. Prosząc Molly, żeby w niego uwierzyła, Legendarny Pies rozpoczyna walkę z nagromadzoną energią. Wspierany przez podopiecznych Asha oraz swoją “twórczynię”, w końcu przebija się on przez barierę, uderzając w samo źródło mocy. Następuje jasny wybuch, który rozprasza Unowny. Ich zaklęcie pryska! Niestety, powoduje to również, że Ognisty Pokémon musi odejść. Dziękując za wszystko Molly, znika on z pola widzenia, podobnie zresztą jak kryształowa substancja. W przeciągu kilku chwil wszystko wraca do normy! Co lepsze, nawet Profesor Hale powraca z wymiaru, do którego został wessany. Nad Greenfield wstaje nowy dzień!

Wkrótce przed rezydencją pojawiają się samochody reporterów oraz policji. Te drugie niezbyt pozytywnie wyglądają dla Rocketowcy, który postanawia przez jakiś czas pozostać w wieży. Znów nie udało im się złapać żadnego Pokémona, ale po raz kolejny pokazali swoje dobre oblicze. Zespół R znowu błysnął! Może następnym razem pokażą swoje drugie oblicze? Wkrótce do swojej posiadłości powraca Profesor Hale, który wita się z córką. Jakiś czas później, dowiedziawszy się o tajemniczych zdarzeniach w Greenfield z telewizji, odnajduje się także matka dziewczynki! Wygląda na to, że rodzina znów jest w komplecie. Ash i jego przyjaciele żegnają się z Charizardem i Lisą, po czym ruszają w dalszą drogę, po regionie Johto, kryjącym przed nimi jeszcze wiele niespodzianek i równie emocjonujących przygód co ta!