Pokémon: Głos Lasu

Pokémon 4Ever – Celebi: Voice of the Forest
czas trwania: 1 godz. 15 min. Pokemon_forever
reżyseria: Kunihiko Yuyama
scenariusz: Hideki Sonoda
premiery:
15 lipca 2007 (Polska)
7 lipca 2001 (Japonia)
22 października 2002 (Ameryka)
[Głosów: 6 Średnia: 3]
Pikachu Short: Pikachu’s PikaBoo

Opis Filmu

Każdy z nas posiada sny i marzenia, które stara się urzeczywistniać. Bliżej, niż nam się może wydawać, istnieje świat tajemniczych istot, które pomagają spełnić nam nasze sny. To świat Pokémonów! Ludzie i Poki żyją ze sobą i współpracują, mogą je również łapać, zostając ich trenerami i konkurując z innymi, o tytuł Mistrza. Jedną z takich osób jest również Ash Ketchum. Razem ze swoimi przyjaciółmi – Misty i Brockiem, przemierza on świat, przeżywając niesamowite przygody. Jedną z nich właśnie doświadczycie na własnej skórze!

m4-10Celebi gna pomiędzy drzewami, starając się zgubić ścigającego go Houndooma oraz Scythera. Poke-Modliszka, atakując zacięcie, w końcu uderza małego Pokémona, lekko go dezorientując. Mimo to ten stara się kontynuować ucieczkę. W tym samym czasie młody chłopak o ciemno brązowych włosach dociera do gigantycznego, powalonego drzewa, w którym wywiercone zostało przejście. Na miejscu zostaje zaczepiony przez dziewczynę, która ostrzega go przed “Głosem Lasu”. Jeżeli podróżnik go usłyszy, lepiej, żeby się nie ruszał. Według legendy, jest to dźwięk wydawany przez Strażnika, gdy ten przemieszcza się w czasie. Na odchodnym wręcza ona chłopcu upieczony przez siebie chleb, życząc mu powodzenia. Ten wkracza do puszczy, gdzie wciąż odbywa się morderczy pościg. Celebi już ledwo zipie i co gorsza, zostaje on przygwożdżony do muru przez swoich prześladowców. Wkrótce zjawia się również ich trener, który o mały włos nie chwyta Stworka w magnetyczną kratkę. Temu na szczęście udaje się zbiec, przy okazji zwracając na siebie uwagę młodego chłopca, którego widzieliśmy wcześniej. Młodzian rusza śladem Trawiastego Poka, zauważając w końcu, że został on schwytany przez Scythera i Houndooma. Ci zostają resztą sił obezwładnieni przez pędy bluszczu, który dzięki mocom Celebiego zaczyna bardzo szybko wyrastać spod ziemi, a ten z kolei wpada w ręce podróżnika akurat w chwili, gdy na miejsce nadjeżdża kłusownik. Trener rzuca się do ucieczki, gdy nagle Pokémon, którego niesie w rękach, aktywuje swoją moc. Wszystkie korony drzew rozświetlają się jasnym blaskiem, a po chwili Strażnik Lasu i jego wybawca znikają. Przed starą kapliczką pozostaje jedynie szkicownik. Przenosimy się czterdzieści lat w przyszłość, gdzie ten sam kłusownik, tyle, że nieco starszy, zostaje przesłuchiwany przez zamaskowanego osobnika. Nieznajomy pragnie uzyskać jak najwięcej informacji na temat Celebiego, jednak ten odmawia. Nie widząc innego rozwiązania, mężczyźni wychodzą ze starej przyczepy, a towarzyszący jednemu z nich Sneasel, otwiera klatkę z Tyranitarem. Następnie członek Zespołu R używa Mrocznego Balla, którym łapie wypuszczonego przed chwilą Stworka wyjaśniając, że Pokémony złapane w ten sposób stają się złe a ich moc wzrasta do niebotycznych rozmiarów. Przywołany z powrotem Olbrzym, zaczyna niszczyć wszystko przy pomocy swojego Hiper Promienia, zmuszając kłusownika do wyjawienia swojej tajemnicy.

m4-34Dzisiaj zastajemy naszych bohaterów, szykujących się do wejścia na pokład barki, mającej zabrać ich do kolejnego miasta. Niestety, na miejscu nie ma jeszcze Asha, więc Brock przywołuje Crobata, polecając mu odnalezienie ich przyjaciela. Tymczasem chłopiec z Alabastii przyjmuje wyzwanie lokalnego trenera, wybierając do walki z jego Croconawem Pikachu. Stworki zderzają się głowami, po czym Żółty Gryzoń zostaje potraktowany Wodną Bronią. Po krótkiej wymianie ciosów, Pikuś w końcu stawia na swoim i przy pomocy Elektrowstrząsu, eliminuje swojego rywala. Dziękując przeciwnikowi za starcie, Ash zauważa Poke-Nietoperza, w związku z czym rusza on pędem w kierunku portu. Niestety, będąc już niemal na miejscu, jego droga zostaje zablokowana przez ruszający wózek transportowy, do którego przyczepione zostało kilka dodatkowych wagonów. Chłopiec zaczyna się denerwować, zwłaszcza, że statek zaczyna odbijać z portu. Szybko rusza on w stronę pomostu, z którego skacze i… Brock nie zdąża zareagować w odpowiednim momencie! Na szczęście z nieoczekiwaną pomocą przychodzi głównemu bohaterowi młody mężczyzna, który także znajduje się na pokładzie. Jak się okazuje, nieznajomy ma na imię Dundee i jest on przewodnikiem po pobliskim lesie. W czasie podróży po rzece, Ketchum i jego paczka zauważają Suicune. Ten zdąża jednak zniknąć tak szybko, jak się pojawił. Gdy dzieciaki docierają do zamierzonego celu, trener z Alabastii od razu dzwoni do Profesora Oaka, aby opowiedzieć mu o zauważonym Legendarnym Pokémonie. Naukowiec nie chce jednak uwierzyć chłopcu, zbywając go. Ostatecznie konwersację przerywa Muk, który przygniata Oaka swoim masywnym cielskiem. Nieoczekiwanie, do naszych bohaterów podchodzi Dundee, oferując swoje usługi i oprowadzenie ich po okolicy.

Po chwili Ash i jego paczka znajdują się już w specyficznej łódce, zmierzając z prądem rzeki wzdłuż lasu. Żadne z nich nie zdaje sobie sprawy, że są oni obserwowani przez Zespół R, który śledzi wszystko z powietrza. Trio przemieszcza się tym razem dzięki paralotni, napędzanej siłą ludzkich mięśni. Gdy w wyniku irytacji Jessie przerywa pedałowanie, Rocketowcy spadają. Z kolei dzieciaki docierają do specyficznej osady, w której domy zbudowane są w koronach drzew. Tutaj zostają przywitani przez starszą kobietę, która wskazuje im drogę do puszczy, wiodącą przez gigantyczny zwalony pień, przez który w przeszłości przechodził młody chłopak. Przestrzega ich też ona przed Głosem Lasu, a jej wnuczka – Diana, opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce czterdzieści lat temu. Po chwili bohaterowie znajdują się już w gęstym lesie. Nagle drzewa zaczynają emanować jasnozielone światło, które alarmuje Pikachu. Gryzoń zaczyna biec, prowadząc swoich towarzyszy przed Kapliczkę Strażnika. Następuje jasny błysk, a przed trójką przyjaciół pojawia się młodzian, trzymający na rękach Celebi. Trawiasty Pok od razu chowa się za kapliczką, w czasie gdy dzieciaki starają się pomóc osłabionemu chłopcu, którego zanosi razem z Brockiem do osady. Tam też, pod opieką Towy, dochodzi on do siebie, przedstawiając się jako Sammy. Starsza kobieta od razu rozpoznaje w nim zaginionego przed laty młodzieńca, dlatego oddaje mu jego stary szkicownik, który ten upuścił w czasie przemieszczenia się w czasie. Mimo to chłopiec bardziej martwi się o stan Legendarnego Stworka. Tymczasem, przez inną część lasu, przedziera się potężna machina, kierowana przez zamaskowanego osobnika – Viciousa.

W pewnym momencie Pikachu znów zaczyna coś przeczuwać, dlatego wybiega on na zewnątrz chatki, następnie wspinając się na olbrzymi pień. Ash i Sammy podążają jego śladem, docierająć do niewielkiego pęknięcia, w okół którego zdążyło się już zebrać trochę Pokémonów. Wewnątrz szczeliny ukrywa się osłabiony i przestraszony Celebi. Stworek, w ramach samoobrony, przy pomocy swojego Psychicznego Ataku, o mały włos nie zrzuca zebranych na pniu Poków i ludzi. Zirytowany tym faktem Ketchum wraca z powrotem nad jamę, dając surową burę Trawiastemu Pokowi. W odpowiedzi ten używa Dzikich Pnączy, traktując nimi obydwu chłopców. W końcu Sammy sugeruje mu zachować odrobinę spokoju, a gdy trener z Alabastii stosuje się do wskazań kolegi, w końcu udaje im się zbliżyć do malucha. Ten jest okropnie osłabiony, więc Diana wpada na pomysł, jak przyjść mu z pomocą. W tym celu mówi bohaterom, aby zabrali go nad pobliskie jezioro, którego wody są krystalicznie czyste i mają właściwości lecznicze. W czasie wędrówki we wskazane miejsce, dzieciaki zostają zaatakowane przez Zespół R. Gdy jednak Trio recytuje motto, Wobbuffet wychodzi z Pokeballa i pod jego ciężarem łamie się gałąź, na której stoją Rocketowcy. W rezultacie ich genialny plan zostaje udaremniony, a “głąby” korzystając z okazji, uciekają. Niestety, po drodze natykają się na zamaskowanego oprycha, który żąda oddania mu Legendarnego Stworka, wybierając do walki swojego Tyranitara.

Kamienny Pokémon atakuje przy pomocy Hiper Promienia, o mały włos nie trafiając naszych bohaterów. Tym w ostatniej chwili udaje się zbiec do lasu. Śledzący całe zajście J&J zamierzają początkowo zaatakować konkurenta, ale gdy orientują się oni, że mają do czynienia z członkiem Zespołu R, postanawiają wesprzeć go w jego działaniach. W czasie ucieczki Misty rani się w kolano, przez co opóźnia ona pozostałych członków grupy i pozwala na dogonienie ich przez Scizora i Sneasela, należące do Viciousa. Nie widząc innego wyjścia, Ash i Sammy postanawiają stanąć z nimi do walki, posyłając odpowiednio Bayleef i Charmeleona. W czasie gdy Ognisty Pok nie ma problemów z pokonaniem swojego Lodowego oponetna, podopieczna Ketchuma wydaje się mieć nieco kłopotów w tym względzie. Na szczęście szybko udaje się jej odzyskać panowanie nad sytuacją i przy pomocy Ostrych Liści i Dzikich Pnączy wykańcza Poke-Robaka. Gdy chwilę później na miejscu zjawia się zamaskowany przestępca, zastaje on tam jedynie swoje Pokémony, mocno związane i unieruchomione. Nieoczekiwanie, scena ta wywołuje na jego ustach złowieszczy uśmiech. Nie tracąc czasu, rusza on dalej w ślad za zbiegami. Tymczasem Ketchum i jego paczka docierają do mglistego lasu, gdzie po chwili wędrówki napotykają Ursaringa i Teddiursę, proszących, aby podążali za nimi. Po drodze przewodnicy naszych bohaterów zmieniają się ze Stantlerem, a jakiś czas później Jelenia zastępuje Furret. W końcu dzieciaki trafiają nad sporych rozmiarów jezioro, które od razu kojarzą jako Jezioro Życia, o którym wspominała uprzednio babcia Diany. Nie wahając się zbyt długo, Sammy wchodzi do wody, niosąc na rękach Celebi. Gdy mgła opada, okazuje się, że dookoła zbiornika zebrała się całkiem spora liczba leśnych Pokémonów. Nagle Legendarny Stworek wypada z rąk chłopca i unosząc się na wodzie, pod wpływem promieni słonecznych, zaczyna odzyskiwać siły.

m4-57W jednej chwili Trawiasty Pok zaczyna szaleć i latać w pełni sił, jak gdyby nic się nie wydarzyło, radośnie się przy tym bawiąc. Nie tracąc czasu, przyłączają się do niego Ash i Sammy, wskakując do jeziora i wspólnie pływając między żyjącymi tam Pokami. Następnie Celebi unosi obydwu chłopców w powietrze, wykorzystując swoje telekinetyczne zdolności i szybuje z nimi w przestworzach. Na chwilę przerywa on, żeby uleczyć zadrapane kolano Misty. W końcu zabawa dobiega końca, a nasi bohaterowie rozpoczynają przemierzać las w kierunku osady. Przy okazji zatrzymują się też oni na mały posiłek. Słońce chyli się ku zachodowi, gdy Vicious w swojej maszynie kontynuuje poszukiwanie uciekinierów. Towarzyszący mu Zespół R robi się już głodny, gdy nagle udaje im się minąć drzewo brzoskwiniowe. Trio stara się zerwać jeden z owoców, jednak przez przypadek wypadają z kokpitu i muszą gonić swojego współpracownika. Zapada noc, więc Ash i jego paczka rozbijają obóz. Przy ognisku Sammy pokazuje Ketchumowi swój szkicownik, następnie chłopcy rozmawiają o swoich mamach oraz o tym, jak Sammy odnajduje się w przyszłości. Wspólnie zjadają oni także chleb. Następnie wspinają się na wysokie drzewo i w towarzystwie Celebi obserwują uroczy wschód słońca. Szykuje się wspaniały dzień.

Jakiś czas później bohaterowie docierają w końcu do Świątyni Ducha Lasu. Legendarny Pok beztrosko lata między konarami drzew, gdy nagle zostaje zaatakowany przez mechaniczną łapę robota Zamaskowanego Złoczyńcy. Co gorsza, pomagają mu także Jessie i James, którzy odcinają “głąbom” drogę ucieczki. Po chwili machania mechanicznymi mackami, jedna z nich chwyta Celebiego, traktując go przy okazji wiązką elektryczności. Osłabiony Pok zostaje podrzucony do góry, gdzie Vicious łapie go przy użyciu swojego Dark Balla. Ash i stadko starają się powstrzymać oprycha, a po krótkiej szamotaninie jego robot traci równowagę i przewraca się na ziemię. Mimo to Ketchumowi nie udaje się odzyskać kuli z Legendą. W jednej chwili wszystkie Pokémony żyjące w lesie zbierają się w okół Viciousa, żądając wypuszczenia ich przyjaciela. ten przywołuje Trawiastego Duszka, polecając mu pozbyć się wszystkich Pokémonów. O dziwo, Stworek spełnia żądanie, atakując Kieszonkowe Potwory. Następnie zaczyna on gromadzić w okół siebie kulę energii, przyciągającą gałęzie i liście, widoczną na sporą odległość. Zaniepokojona Diana i jej babcia postanawiają sprawdzić to zjawisko z bliska. Trener z Alabastii dochodzi do siebie, gdy na niebie pojawiają się mieszkańcy osady w łodzio-balonie. Także Suicune zostaje zaalarmowany przez groźne zjawiska, zachodzące na obszarze lasu, więc bez wahania rusza on w kierunku, w którym zmierza właśnie Celebi. Leśny Strażnik uformował olbrzymią kulę, z której wystające konary przypominają kolce. Niszcząc wszystko na swojej drodze, ale na komendę Viciousa, przybiera ona formę gigantycznego potwora. Potężny promień wyrzucony z jego paszczy uderza prosto w Jezioro Życia, wywołując olbrzymią eksplozję.

Uwięziona wewnątrz bestii Jessie stara się doprosić Viciousa, aby ten wyswobodził ją z lian, ale ten odmawia, mówiąc, że potrzbuje ją, aby opowiedziała Giovanniemu o sile Legendarnego Pokémona. Co więcej, chce on obalić obecnego lidera Zespołu R i zająć jego miejsce! Przy okazji olbrzym nisczy jeden z balonów w Dianie1, przez co nasi bohaterowie zmuszeni są do awaryjnego lądowania na tafli jeziora. Nikomu nic się nie stało, ale jeśli nikt nie zatrzyma Zamaskowanego Złoczyńcy, światu grozi poważne niebezpieczeństwo! Ash i Sammy starają się stawić czoła Viciousowi, ale ten poleci Celebiemu, aby zniszczył przeszkadzające mu dzieciaki. Stwór już ma zamiar uderzyć potężnym promieniem, gdy nagle chłopcy zostają uratowani przez Suicune. Następnie pies wskakuje na gałąź, na której przebywa członek Zespołu R, ściągając go na ziemię. Ketchum prosi wybawcę, żeby ten zabrał ich do Leśnego Duszka, w czasie gdy Zamaskowany Złoczyńca przywołuje swojego Tyranitara, planując schwytać kolejną Legendarną Bestię. Na szczęście do akcji włącza się Brock, który wybierając swojego Onixa, staje do walki czarnym charakterem. Kamienne Poki wymieniają ciosy, w czasie gdy młodzi trenerzy bezskutecznie próbują wyrwać Celebi z transu. W końcu Tyranitar rozprawia się na chwilę z Kamiennym Wężem i bez wahania rusza w stronę Suicune. Ten jednak powala napastnika Bąbelkowym Promieniem. Dzieła dopełnia podopieczny Brocka, który wymiata rywala swoim ogonem, wrzucając go prosto do jeziora, sam jednak tracąc sporo sił. Najwyższy czas uporać się z gałęziowym Stworem.

m4-78Legendarny Pies stara się powstrzymać napastnika swoimi wodnymi atakami, ale ten jest na nie odporny. W końcu udaje mu się złapać Suicune’a przy pomocy pnączy, a następnie potraktować go dawką telekinezy. W wyniku zamieszania, obydwaj chłopcy siedzący na grzbiecie “Północnego Wiatru” spadają, w ostatnim momencie zostają jednak uratowani przez Jessie. Ash i Sammy nie tracąc czasu, ruszają na pomoc Celebi’emu. Ich głosy sprawiają, że Pokémon zaczyna częściowo odzyskiwać zmysły, jednak moc Dark Balla okazuje się silniejsza. Mimo to chłopcy wskakują do wnętrza Leśnego Potwora, wspinając się po lianach w stronę Poke-Duszka. Na zewnątrz zostają oni wspierani przez Pokémony, które starają się nawoływać swojego przyjaciela. W końcu trenerzy przedzierają się przez pole siłowe i nadal starają się przemawiać do Celebiego. Tymczasem potwór ze ściółki rusza przed siebie, brodząc coraz głębiej i głębiej w jeziorze. Nagle jedna z kul Viciousa eksploduje – Trawiasty Pok pokonał jej moc i wyrwał się spod złego uroku. Bestia z gałęzi zaczyna się rozpadać, więc wykorzystując swoje telekinetyczne zdolności, Celebi wyciąga swoich wybawców na zewnątrz. Niestety, kosztuje go to sporo wysiłku, więc znajdując się jeszcze w powietrzu, opada z sił. Co gorsza, jego skóra zaczyna usychać…

Dzieciaki wkładają Celebi do wody, jednak zabrudzone Jezioro Życia nie wpływa już tak silnie, jak miało to miejsce poprzednio. Diana prosi więc Suicune, żeby oczyścił zbiornik. Nieoczekiwanie, Pies ryczy, otaczając się jasną aurą, a następnie skacząc po tafli wody, zamienia ją w krystalicznie czystą. Niestety, nawet to nie pomaga w przywróceniu Trawiastego Pokémona do zdrowia. Ash próbuje nakarmić malucha jagodami, które wcześniej znaleźli w lesie, ale bezskutecznie. Wszyscy zebrani na miejscu nie mogą pogodzić się z faktem, że mały Pokémon umrze. Nagle na niebie pojawia się jasny błysk, a korony drzew rozświetlają się jasnym blaskiem. To Głos Lasu! Z wrót czasoprzestrzeni wyłania się kilkadziesiąt Celebi. Unosząc swojego opadłego z sił pobratymca w powietrzu, Stworki zaczynają tańczyć w okół niego i przy pomocy Aromaterapii, przywracać jego siły. Wygląda na to, że Duchu Przeszłości i Przyszłości wyczuły, że ich przyjaciel ma kłopoty, dlatego czym prędzej pośpieszyły mu z pomocą. Wkrótce Celebi odzyskuje siły, dziękując wybawcom za pomoc. Ci odlatują do swoich czasów, a nad lasem rozpościera się jasne, wielobarwne światło. Zadowolony maluch bawi się tuż nad taflą jeziora, gdy nagle spod wody wynurza się Vicious, który łapie Trawiastego Poka w dłonie, próbując następnie odlecieć przy pomocy odrzutowego plecaka! Ashowi w ostatniej chwili udaje się mu złapać nóg przestępcy i unikając jego kopnięć, wdrapać się na jego plecy. Znajdują się oni już na znacznej wysokości, gdy na polecenie swojego trenera Pikachu używa Elektrowstrząsu, niszcząc urządzenie Rocketowca. Niestety, teraz cała czwórka zaczyna spadać w dół!

Sytuacja nie wygląda ciekawie, gdy nagle Ketchum orientuje się, że Celebi przy użyciu swoich telekinetycznych zdolności amortyzuje jego upadek. Na ziemi czekają już na niego Misty, Sammy i Brock. Z kolei Zamaskowany Złoczyńca ledwo uchodzi cało z upadku, a przy okazji z jego głowy zsuwa się metalowy hełm. Od razu jednak zostaje on otoczony przez mieszkańców osady i Pokémony. Te ostatnie zadbają już, żeby Myśliwy nigdy więcej nie narobił takiego bałaganu jak dzisiaj. Suicune szykuje się do dalszej drogi, a Ash i jego przyjaciele dziękują mu za pomoc. Nadeszła pora, aby także Sammy wrócił do swoich czasów. Celebi używa swoich mocy do podróży w czasie, unosząc chłopca w powietrze, przenosi przez wrota czasoprzestrzenne. Ketchum zasmucony rozstaniem z przyjacielem nie kryje swych łez. Nie ma pojęcia, że jeszcze przyjdzie im się spotkać… Nie raz.

m4-95Słońce chyli się ku zachodowi, gdy nasi bohaterowie wracają do miasta. Tutaj od razu kontaktują się z Profesorem Oakiem, opowiadając mu swoich przygodach. Gdy Naukowiec zauważa strapioną minę Asha, zagaduje go o powód zmartwienia. Ten wyjaśnia mu całą sprawę, ale o dziwo badacz zapewnia go, że prawdziwa przyjaźń przetrwa próbę czasu, a obydwaj chłopcy pozostaną przyjaciółmi na zawsze. Nagle dzieciaki orientują się, że już wkrótce odpłynie ich łódka, więc żegnając się z mentorem, ruszają w kierunku przystani. Nagle Misty przystaje… Skąd Profesor znał imię Sammy’ego?! Nie majac jednak czasu na zbytnie zastanawianie się nad tą kwestią, nasi bohaterowie ruszają pędem przed siebie. W swoim labolatorium w Alabastii, Oak otwiera stary notatnik, w którym widnieje szkic Celebi i Pikachu śpiących przy pniaku. To on! To Sam!

Jessie błogo dryfuje na wodzie, gdy nagle podpływają pod nią James i Meowth na splecionej z desek tratwie. Rocketowcy chcą pomóc przyjaciółce, ale zanim tej udaje się wejść na pokład, tratuje ich Tyranitar. W gęstwinie leśnej widać także Scizora i Sneasel, które odchodzą, każde w swoją stronę. Wygląda więc na to, że Vicious stracił także swoje Pokémony. Mimo, iż są cali mokrzy, Trio postanawia się jeszcze zrelaksować, korzystając z cudownych właściwości wody w Jeziorze. Do następnego razu… W Alabastii Tracey pomaga Profesorowi w układaniu jego zbiorów, gdy nagle jeden ze stosów z książkami przewraca się, odsłaniając przed asystentem stary notatnik. Wewnątrz znajduje on szkice Sammy’ego. Odkładając zeszyt na półkę, wraca do pracy. Ash i jego paczka kontynuują swoją podróż po Johto, od czasu do czasu znajdując się pod baczną obserwacją… Celebi!