250px-700Sylveon (1)2013 rok był rokiem spekulacji… Jak będą wyglądać ewolucje starterów? Ile Pokémonów zaprezentują? Jak Będzie wyglądał nowy region? I w końcu temat, którym (poniekąd) zajmiemy się dziś – jakiego typu jest Sylveon?

Eeveelucje są jednymi z najbardziej lubianych Pokémonów wszechczasów, jednakże już dawno straciły popularność wśród graczy competitive. Niestety, na przestrzeni kolejnych generacji, ich ograniczone movepoole i spora przewidywalność sprawiły, że w piątej generacji zostały niemalże kompletnie zapomniane. Szósta nie była dla nich wcale lepsza do czasu, gdy powrócili move tutorzy i wreszcie można było zrobić użytek z Hyper Voice Pixillate Sylveona. Gracze z całego świata czekali na moment, gdy będą mogli się zachłysnąć tą kombinacją i w końcu się doczekali. … ale czy jest czym się zachwycać?

Sylveon charakteryzuje się bardzo dobrym typingiem. Mono-Fairy ma zaledwie dwie słabości: Steel i Poison. O ile pierwszy z typów jest niesłychanie często spotykany, o tyle ruchów tego drugiego próżno szukać. Jedynym niskim (i używanym) statem Sylveona jest Defensywa, która nadrabia wysoką popularnością ability Intimidate i Will-o-Wisp. Te zaś świetnie wspierają maskotkę nowego typu. Popularne metody obniżania ataku, zmuszają graczy do korzystania ze stworków, które operują silnymi ruchami specjalnymi (np. Heatran, Gengar, Aegislash), lub Bisharpem w starciu z tą Eeveelucją. Pech (a raczej Game Freak) chciał, aby najwyższą statystyką Sylveona była Specjalna Defensywa. Ponadto, jego HP też nie jest złe, przez co jest dość problematycznym Pokémonem. W swoim movepoolu ma dostęp do Shadow Ball, który pomaga w starciu z Aegislashem i Gengarem oraz Psyshock, który radzi sobie z trującymi. Odporne na wróżkowe ciosy ogniste i stalowe Pokémony nie przepadają za Hidden Power Ground.

Ofensywnie, Sylveon nie może narzekać. Bazowe 110 SpAtk może nie jest z najwyższej półki, ale wartość ta pozawala na zadawanie godziwych obrażeń. Jego movepool jest dość wąski, ale zawiera wszystko, czego kokardowa eeveelucja potrzebuje. Pixilate Hyper Voice trafia przynajmniej neutralnie każdego Pokémona, który nie jest ognisty, stalowy lub trujący, czyli jakieś 75% obecnego metagame’u. Zwiększane o 30% obrażenia oraz STAB rekompensują przeciętny specjalny atak i pozwalają lisowi wywiercić spore dziury w szeregach nieprzygotowanego oponenta.

Cute Charm – z braku laku, nieliczni używali tej zdolności w VGC’14 na męskich Sylveonach, co by Kangaskhanowi (tylko żeński) żyło się trochę trudniej. Pixillate wspierał jedynie Quick Attack, Swift i Hyper Beam, które nie należą do najlepszych ruchów.
Pixilate (Hidden Ability) – jest obecnie jedynym dobrym wyborem. Pixilate Hyper Voice jest niezwykle groźnym ruchem i szkoda by było nim nie dysponować.
Premier_Sylveon

Support

Sylveon @ Sitrus Berry
Ability: Pixilate
Level: 50
EVs: 228 HP / 68 Def / 116 SpAtk / 56 SpDef / 40 Spe
Modest Nature
– Protect
– Helping Hand
– Shadow Ball
– Hyper Voice

Na początek, coś mało standardowego – ofensywnymi setami się jeszcze zajmiemy. HP oraz Def pozwalają na przeżywanie Double-Edge od Jolly Kangaskhana i Returna od Adamant Kangi (po zjedzeniu Sitrusa w trakcie ataku). 40 Speeda pozwala na wyprzedzanie większości bulky Sylveonów. Inwestycja w Special Defence pomaga w starciu z Heatranem i Aegislashem, pozostałe EV przydzielone są do specjalnego ataku, co by Sylveon stanowił godne wsparcie ofensywne.

Moveset jest dość prosty – Protect aby scoutować, dać Sylveonowi przetrwać, uniknąć własnego Eartquake’a i tak dalej; Helping Hand ma za zadanie wzmocnić taki towarzyszy; Hyper Voice to zdecydowanie najlepszy ruch w arsenale tej Eeveelucji; Shadow Ball zapewnia neutralne pokrycie na wszystkich resistujących Hyper Voice typach Pokémonów.

Specs

Jeżeli chcecie wycisnąć z Sylveona maksymalne obrażenia, nałóżcie na jego błękitne oczęta żółte okulary!

Sylveon @ Choice Specs
Ability: Pixilate
Level: 50
EVs: 92 HP / 116 Def / 252 SpA / 48 Spe
Modest Nature
– Shadow Ball
– Psyshock
– Hyper Voice
– Hyper Beam

EV w HA i Defensywie zapewniają trochę wyższy fizyczny Bulk, dzięki czemu Sylveon nadal dobrze znosi ataki Kangaskhana, Speed pozwala na wyprzedzanie innych wariantów różowej Eeveelucji, a zmaksymalizowany Special Attack w połączeniu z Choice Specs zapewnia solidne obrażenia.

Ruchy są dość oczywiste: Shadow Ball zapewnia pokrycie przeciw stalowym, Psyshock karci trujące stworki. Hyper Voice zadaje spore obrażenia obu przeciwnikom w polu, zaś Hyper Beam pełni funkcję bomby atomowej – większość poków bez odporności na Fairy padnie po uderzeniu. Z używaniem tego ostatniego bym nie przesadzał – powinniście mieć świadomość, że unieruchomienie się w kolejnej turze, brak możliwości switchu oraz zamknięcie się w tym ruchu wymuszone przez item może Wam przegrać grę, jeśli błędnie to rozegracie. Fajnie zadać tyle obrażeń, ale róbcie to z głową.

Scarf

Umówmy się, demonem szybkości, to Sylveon nie jest, ale z dodatkowym szalem (jakby te naturalne to było za mało…) jest w stanie zaskoczyć przeciwnika.

Sylveon @ Choice Scarf
Ability: Pixilate
Level: 50
EVs: 4 HP / 252 SpA / 252 Spe
Timid Nature
– Shadow Ball
– Psyshock
– Hyper Voice
– Hyper Beam/Quick Attack

Set jest dokładnie ten sam, co w przypadku Specsów. IV to kwestia do ustalenia przez Was – generalnie, chcecie wyprzedzać Landorusa-T i Mega Kangaskhana, ale zależy Wam także na jak największych obrażeniach. Ten spread jest najbardziej podstawowy i możecie do dopasować do Waszych potrzeb. Może nie jest tak bulky jak supporter, ani tak silny jak Specs, ale na pewno posiada as w swoim rękawie, którego powyższe dwa nie mają – element zaskoczenia wynikający z małej popularności Scarfa na Sylveonie.

Inne ruchy:
Hidden Power Ground – radzi sobie ze stalowymi, głównie Heatranem i Bisharpem.
Hidden Power Fire – pozbywa się Ferrothorna i Scizora.
Moonblast – silny STAB, którego nie blokuje Wide Guard.
Baby-Doll Eyes – może nie tak „wydajny” jak Charm, ale ma priority.
Calm Mind – dla fanów setupu.
Quick Attack – cóż, jego Atak jest bardzo niski, ale może potrzebujesz czegoś na „dobitkę”?
Detect – jeśli boisz się Imprison

Inne przedmioty:
Life Orb – jeżeli chcesz zadawać duże obrażenia, a szkoda Ci tracić Protect, warto wziąć go pod uwagę.
Pixie Plate – dwa na trzy Sylveony używa tylko Hyper Voice jak ten jeden pozostały, więc jeśli lubisz swój Protect, ale szkoda Ci utraty HP przez Life Orb, Pixie Plate jest dobrą alternatywą.
Premier's_Sylveon_Attract

Partnerzy:

Sylveon nie pogardzi ognistymi sprzymierzeńcami, którzy pozbędą się stalowych przeciwników. Dobrym pomysłem jest wsparcie Fake Out – dzięki niemu wyłączymy na turę potencjalnie groźnego oponenta, zignorujemy tego nieszkodliwego i zadamy obu potężne obrażenia Hyper Voice’em. Problematyczne okazują się też odporne na typ Fairy Pokémony ogniste. Warto mieć coś, co je skutecznie kontruje, np. Landorus-T.

Jak grać przeciwko?

Zawsze staraj się usunąć Sylveona z pola bitwy jako pierwszego – jak byś się nie starał, bez Wide Guard, Sylveon i tak zada Ci spore obrażenia, dlatego double target silnymi fizycznymi atakami (Iron Head Bisharp, Double-Edge Mega Kangaskhan) jest najlepszym sposobem na to. Miej w swoim teamie przynajmniej jednego Pokémona niepodatnego na ataki typu Fairy. Mega Venusaur, Amoonguss lub Metagross czy Arcanine są dobrymi przykładami.

Podsumowanie

Sylveon jest niezwykle popularny i nie ma się co temu dziwić. Pressing, który wywołuje jego ofensywny potencjał jest czymś, z czym musisz nauczyć się radzić. Pamiętaj, że Sylveon jest dość powolny, ale pomimo tego, jest w stanie pokiereszować Twoją drużynę w zaledwie kilka tur.  Właśnie dlatego, staraj się wziąć przynajmniej jednego Pokémona, który resistuje Fairy, gdy widzisz Sylvka w team preview i spróbuj go wyeliminować, zanim się rozbestwi i zakrzyczy Cię na smierć Hyper Voice’em.

Zapalony gracz competitive, odpowiedzialny za korekty na PokeSerwisie. Organizator krakowskich PokeMeetów i turniejów VGC.

PODOBNE NEWSY

0 938