Fighterem tygodnia został ulubieniec Stevena, jedyny w swoim rodzaju – Metagross. Ten pseudo-legendarny, stalowo-psychiczny kolos był niezwykle popularny w sezonie 2013, jednak gdy nadeszły zmiany mechaniki wraz z biegiem czasu spotkało go kilka zmian. Zyskał on 2 dodatkowe słabości, nowy typ do resistu i bicia efektywnie, a także nową mega ewolucję. Jak wygląda granie Metagrossem dziś, w sezonie 2015?

 

Podstawowe informacje:

Statystyki

Metagross

HP
80
Attack
135
Defense
130
Special Attack
95
Special Defense
90
Speed
70

Mega Metagross

HP
80
Attack
145
Defense
150
Special Attack
105
Special Defense
110
Speed
110
Ability:
  • Clear body – Jedyne racjonalne ability, które porządnie się sprawdza w przypadku fizycznego Pokémona. Dla posiadacza tej zdolności intimidate nie jest groźne, tak samo charm i icy wind.
  • Light Metal (Hidden ability) – Zmniejsza wagę naszego Pokémona o połowę. Chyba jedno z najbardziej bezużytecznych ability… Poważnie, zmniejszona waga jedynie wpływa na siłę grass knot i low kick. Ale z drugiej strony… Może z tym ability i float stone, będziemy w końcu mogli nosić naszego pupila na rękach! Jeśli możecie udźwignąć 140-kilowy metalowy kloc ma się rozumieć!
  • Tough claws (Mega ewolucja) – Ability, które zwiększa siłę każdego ruchu mającego kontakt z przeciwnikiem (zdecydowana większość ruchów fizycznych) o 33%. Większość ruchów w arsenale Metagrossa jest kontaktowych, więc jest to genialna zdolność dla “Megagrossa”.

Przykładowy build #1

Assault vest

Metagross @ Assault vest 

Ability: Clear body
EVs: 252 HP/ 244 Attack/ 12 Sp. Def
Adamant Nature
– Iron head/Meteor mash
– Zen headbutt
– Earthquake
– Bullet punch

Opis setu:

Cóż, można to powiedzieć wprost: Metagross jest bestią, jeśli chodzi o Defence. Jego sp. def też nie należy do słabych, ale ukrywa się przed jego obroną. W X/Y został dodany znany wam pewnie item: Assault vest. Mnoży on Sp.def Pokémona przez 1.5x, ale pozwala jedynie na używanie ruchów atakujących. W przypadku naszego kolosa nie ma prawie w ogóle dobrych ruchów statusowych, oprócz protecta. A boost do obrony specjalnej jest bardzo mile widziany. W rezultacie otrzymujemy Pokémona, który bije mocno, usuwa wiele popularnych przeciwników z pola bitwy (Jak Sylveon, czy Terrakion) i zmiecenie go z pola bitwy jest bardzo trudnym zadaniem. Dodatkowo, ten set ma sporo miejsca na kombinowanie z movepool’em, wliczając takie ruchy jak Ice Punch,  Hammer arm, czy nawet opcja kamikaze – Explosion. Powyższy spread pozwala na gwarantowane przeżycie Dark pulse od Hydreigona ze specs-ami i zmaksymalizowanie obrażeń.

Przykładowy build #2

Gotta go fast!

Metagross @ Metagrossite 

Ability: Clear body -> Tough claws
EVs: 252 speed/ 252 Attack/ 4 HP
Jolly Nature
– Iron head/Meteor mash
– Zen headbutt
– Ice punch
– Protect

Opis setu:

Klasyczny set mega Metagrossa, którego możecie się najczęściej spodziewać – jego atrybutem jest szybkość. Dzięki nienagannej prędkości, Metagross po mega ewolucji może wyprzedzać zdecydowaną większość przeciwników. Każdy z jego ruchów w powyższym secie dostaje boost od tough claws, dzięki czemu może zadawać bardzo wysokie obrażenia. Oczywiście mega Metagross wyjątkowo potrzebuje Protecta, ponieważ pozwala mu przeczekać turę mega ewolucji, podczas której musi liczyć się z prędkością zwykłego Metagrossa. Jego bestialska obrona pozwala mu przeżywać większość groźnych fizycznych ataków bez większej potrzeby inwestycji w defensywy.

Przykładowy build #3

Substitute power

Metagross @ Metagrossite 

Ability: Clear body -> Tough claws
EVs: 252 speed/ 212 Attack/ 44 HP
Jolly Nature
– Iron head
– Zen headbutt
– Substitute
– Protect

Opis setu:

Ten pomysłowy set jest autorstwa Zacha (Zach Droegkamp), korzysta on z dość niecodziennego ruchu-substitute. Sprawa wygląda bardzo podobnie do setu #2, gdzie zamiast 3-ciego ruchu użyty jest sub, który działa doskonale na mega “Megagrossie”. Substitute jak wiadomo pozwala na obronę przed zmianami statów i przed atakami statusowymi. Tak więc mega Metagross broni się przed statusami, które mu bardzo zagrażają i mogą go uczynić mało użytecznym do końca walki – Sleep, Paralysis i Burn.  Dodatkowo intimidate, icy wind oraz charm nie są już straszne, gdy stalowy tytan położy przed sobą sub-a. Kolejną wspaniałą zaletą jest ochrona przed sucker punchami, które nas nie dosięgną podczas użycia ruchu statusowego. Ogólnie mówiąc substitute jest fantastycznym ruchem, jednak trzeba wiedzieć, kiedy go używać. Powyższe 44 EV władowane w HP pozwala na użycie 4 substitute’ów, pozostawiając 1 HP.

Inne opcje:

Jakiś inny item?

Jeśli decydujemy się na granie non – mega Metagrossem, a assault vest nam nie pasuje, to można śmiało wybierać spośród tych itemów:

Lum berry –  Pozwala na wykurowanie pojedynczego statusu w walce., bardzo popularny wybór w 2013. Skoro Metagross wyjątkowo nie lubi statusów, to warto ich unikać, a ta jagódka to umożliwia. Istnieje także opcja swagger-owania swojego własnego Metagrossa, boostując w ten sposób jego atak o 2 stopnie.


Weakness policy
 –  Jak wiadomo, Metagross cechuje się potężną defensywą, więc potrafi przeżyć znaczącą część fizycznych ataków super-efektywnych. Ten gadżet pozwala nam na boost o 2 stopnie do ataku i sp. ataku, gdy nasz stworek oberwie tego typu atakiem. Całkiem ciekawy wybór, który może wyjątkowo napsuć krwi nieostrożnemu przeciwnikowi.

Do ruchów, które mogłyby się znaleźć na Metagross, a nie ma ich na powyższych setach, należą:

  • Explosion – Zrzucenie bomby atomowej kamikaze raniącej naszego sojusznika? Może i bombowa siła brzmi kusząco, ale gdy ten ruch znajduje się na Metagrossie, trzeba go używać z rozwagą.
  • Rock slide – Wyjątkowo skuteczny, gdy bardzo chcemy ubijać mega Charizarda Y
  • Hammer arm – Śliczny atak o kuszącym 100 BP z dodatkowym boostem od Tough claws w przypadku mega, oferuje fantastyczny coverage. Niestety, za cenę obniżenia speeda o 1 stopień, co nie należy do rzeczy przyjemnych.
  • Thunder punch – Gwałci Gyaradosa Z powodu rosnącej popularności typów wodnych, czasami warto je zdzielić taką piorunującą niespodzianką, wzmocnioną przez tough claws.

 

Partnerzy

Szczególnie dobrymi i bardzo popularnymi partnerami dla Metagrossa są 2 Pokémony. Pierwszym jest Hydreigon, który dzięki swojej różnorodności ataków specjalnych, skutecznie pomaga pozbyć się silnych Pokémonów, którym Metagross nie za wiele może zrobić. Hydreigon swoim earth powerem, dark pulse’em oraz innymi silnymi ruchami sprawnie pozbywa się typów stalowych, w tym Aegislasha i Heatrana – arcywrogów Metagrossa. Dodatkowo Hydra i Metagross doskonale uzupełniają się typowo, pokrywając swoje weaknessy. Kolejnym skutecznym partnerem mógłby być Terrakion, który pomaga ubić rzeczy, które mogą z łatwością znokautować Metagrossa – Bisharp, Megazard-Y, czy też Heatran. Warto zwrócić uwagę na rodzaje ataków, które umieściliśmy na stalowym kolosie przed doborem optymalnego partnera.

metagross_by_tomiokajiro

Konkluzja

Metagross jest potężnym Pokémonem bez dwóch zdań.  Mega Metagross został hojnie obdarowany przez Gamefreak dobrym boostem do statsów i świetnym ability – nie bez powodu uważany jest za jednego z najlepszych mega w tym formacie. Jego głównym atutem jest szybkość, dzięki świetnemu base 110 speeda wyprzedza większość Pokémonów w formacie, silnie je obrażając, lub nokautując. Istnieje niejedna opcja, jeśli chodzi o dobór ruchów i spreadu EV, więc mega Metagross może czasami zaskakiwać przeciwnika, między innymi takim ruchem jak substitute, czy rock slide. Z drugiej strony zwykły Metagross jest bardzo solidny i defensywny, robi to co robi najlepiej – przyjmuje obrażenia i oddaje niezłego kopa przeciwnikowi. Jego jedyną kruchą stroną, jest niewielka słabość na ataki specjalne, wśród których jest sporo ognistych i dark/ghost. Dobrym sposobem na rozprawienie się z nimi jest assault vest, lub weakness policy dla odważnych. Steven na pewno dokonał świetnego wyboru, stawiając na metagrossa – ten Pokémon ma ogromny potencjał, bo nie bez powodu weterani używają go coraz częściej w tym formacie. Wiem, że będzie dość często używanym Pokémonem w tym sezonie i czuję, że na pewno zaskoczy nas swą siłą niejeden raz!

 

Młody fan serii, interesujący się głównie formatem vgc HAIL GOOMY