Przygody w Unovie i jeszcze dalej/i nie tylko

Season_16_logo_2Liczba odcinków: 45

Ostatnia część przygód Asha i jego przyjaciół, Iris i Cilana, w regionie Unova.Ash bierze udział w Konferencji Vertress, czyli Lidze Unovy, w której zajmuje miejsce w pierwszej ósemce. W trakcie rozgrywek Ligi, po swojej walce, Ash i Trip kończą swój spór.

W czasie rozgrywek Ligi Unovy nie będziemy mieli okazji spotkać Zespołu R, gdyż ten powrócił do Kanto.
Podczas tego sezonu nasi bohaterowie spotkają wielu znajomych ludzi, a także nowe osoby. Spotkają oni m.in. lidera Cherena, tajemniczego chłopaka nazywającego się N, Profesora Oaka, reporterkę Alexę z regionu Kalos, czy Clair, czyli jedną z Liderów Sal w regionie Johto, specjalizującą się w Pokémonach typu smoczego. Następnie bohaterowie niweczą plany złego Zespołu Plazma, którego członkowie zostają aresztowani, po czym wędrują po Wyspach Decolore.

Niektórych być może ucieszy powrót Charizarda Asha. Pojawi się też legendarny Reshiram. Nowe stworki zdobędą jedynie Jessie i James z Zespołu R, a będą to odpowiednio Frillish i Amoonguss.

Ash, Iris, Cilan oraz Alexa przybywają do Kanto. Iris i Cilan postanawiają odłączyć się od grupy i wyruszyć do regionu Johto. Natomiast Ash i Alexa wyruszają do nieznanego dotąd chłopakowi regionu – Kalos, z którego pochodzi reporterka, i w którym czeka go mnóstwo nowych przygód, a także ludzi i Pokémonów.

Opening #1

Opening #2