Anime

pokemon-logo

Anime Pokémon jest nieustannie tworzonym japońskim serialem animowanym od 1997 roku, które bazuje na grach wydawanych pod tym samym tytułem.

W pierwszym odcinku poznajemy głównego bohatera – Asha Ketchuma, którego celem jest zostanie mistrzem Pokémon. W przeciwieństwie do większości trenerów z Alabastii, Ash nie rozpoczyna swojej przygody z żadnym ze starterów z regionu Kanto (Bulbasaur, Charmander, Squirtle), lecz z Pikachu, ponieważ zaspał na spotkanie z profesorem Oakiem. Wkrótce, też się okazuje, że tego Pokémona-myszę wyróżnia wyjątkowa rzecz – nie lubi przebywać wewnątrz PokeBalla. Młody trener, dosyć szybko zyskuje zaufanie Pikachu (chociaż nie łatwo) gdy muszą stawić czoła stadu Spearowów.

Od tamtego czasu, Ash podróżował po wszystkich pięciu regionach, które pojawią się w głównej serii gier Pokémon, a także po archipelagu Wysp Pomarańczowych, które odwiedził przed rozpoczęciem przygody w Johto. Na swojej drodze walczy przeciwko różnym trenerom, liderom Sal, zdobywa odznaki – niczym w grach Pokémon, aby potem móc wystartować w regionalnej Lidze Pokémon, turnieju dla najlepszych trenerów, którzy zdobyli osiem odznak w danym regionie.

W trakcie swojej przygody Ash podróżuje z różnymi osobami. W regionie Kanto towarzyszy mu Misty, pochodząca z Azurii oraz Brock – lider sali w Marmorii, który także pomaga głównemu bohaterowi w Johto, Hoenn i Sinnoh. Na Wyspach Pomarańczowych okresowo Brocka zastąpił Tracey Sketchit, który jest młodym obserwatorem Pokémon. May i Dawn to młode koordynatorki Pokémon, które dołączają do Asha w trakcie serii Advanced (May) i Diament i Perła (Dawn). Przy okazji poznajemy też młodego brata May – Maxa, który towarzyszy bohaterowi w Hoenn. Iris i Cilan poznajemy w serii Czerń i Biel, a Clemont, Bonnie i Serena podróżują wraz z Ashem w serii XY.

W Japonii anime zostało podzielone na pięć serii: Pocket Monsters, Pocket Monsters Advanced Generation, Pocket Monsters Diamond & Pearl, Pocket Monsters Best Wishes i Pocket Monsters XY, natomiast w innych krajach obowiązuje podział na sezony – w chwili obecnej emitowany jest już osiemnasty, a łączna liczba wyemitowanych odcinków przekracza 850.

Emisja w Polsce

Pierwszy odcinek Anime Pokémon został wyemitowany w Polsce 4 września 2004 roku w telewizji Polsat. Stacja ta wyemitowała cztery sezony do 2002 roku, a następnie powtórki dwóch pierwszych.

W niemal tym samym czasie, bo w 2001 roku na kanale Fox Kids/Jetix emitowano trzy pierwsze sezonu. We wrześniu 2004 roku, na kanale Polsat miał premierę piąty sezon. W przeciwieństwie do serii 1-4, serial był transmitowany jedynie w niedzielę, a z czasem w soboty oraz święta. Następnie telewizja TV4 rozpoczęła emitować powtórki, zaczynając od pierwszego sezonu.

W 2006 roku “Czwórka” rozpoczęła emisję szóstego sezonu, Master Quest, lecz od 31 sierpnia emitowano powtórki sezonów 5-6.

1 grudnia 2008 fani w Polsce dostali nie lada niespodziankę – Kanał Jetix zaczął emisję dziesiątego sezonu (Diament i Perła), następnie Wymiar Walki. W maju 2009 roku na Polsacie został (ponownie) emitowany szósty sezon, jednak tylko do 44 odcinka.

3 lipca Disney XD emitował 12 sezon “Galaktyczne Bitwy”, a później w marcu 2011 kolejny – “Gwiazdy Ligi Sinnoh”.

Od stycznia 2012 ten sam kanał emitował czternasty sezon – Czerń i Biel, od listopada Czerń i Biel: Ścieżki Przeznaczenia, a od października – Przygody w Unovie.

We wrześniu 2014 na Disney XD rozpoczęła się emisja siedemnastego sezonu – Pokémon XY, a sezon osiemnasty z podtytułem Przygody w Kalos mogliśmy zacząć oglądać od 5 października 2015, kiedy to w ciągu miesiąca, wliczając weekendy, do 28 października, wyemitowano 24 premierowe odcinki z polskim dubbingiem. Pozostałe odcinki emitowano w lutym i marcu, rozpoczynając od 15 lutego.

Od 16 stycznia 2017 Disney XD wyemitował 20 pierwszych odcinków 19 sezonu anime pt. Pokémon seria: XYZ. Po nich stacja zaserwowała widzom wiele powtórek najnowszych filmów i sezonów Pokémona, w tym kilka weekendowych maratonów. W kwietniu tego roku, zaczynając od 17, ma zostać wyemitowanych kolejnych 10 premierowych odcinków.